Implanty – ratunek na braki zębowe

Zęby człowieka są mocno osadzone w kościach szczęk, ale różnego rodzaju choroby lub wypadki mogą skutkować pojawieniem się braków w uzębieniu. Jeśli nie zostaną uzupełnione odpowiednio szybko, to otaczająca je kość może zacząć się zapadać i zanikać. Co za tym idzie – sąsiednie zęby, które straciły oparcie, mogą zacząć przesuwać się w stronę brakującego zęba. Ich przesunięcie może spowodować efekt domina i dalsze przemieszczanie się zębów w jamie ustnej prowadzące do zmian w ustawieniu zgryzu. Innymi skutkami mogą być choroby przyzębia wynikające z utrudnionego dbania o higienę jamy ustnej prowadzące do próchnicy, obniżania wyrostka zębodołowego i utraty kolejnych zębów.

Jakie są więc najpoważniejsze konsekwencje braku zębów?

 • ból dziąseł powodowany przez problemy z gryzieniem i żuciem pokarmu
 • nieprzeżute kawałki jedzenia mogą spowodować trudności w trawieniu i przyswajaniu pokarmu
 • problemy z wyraźnym mówieniem
 • bóle głowy oraz bóle kręgosłupa
 • zaburzenie proporcji i estetyki twarzy
 • utracona pewność siebie i uczucie wstydu

 

Implant – oczywiste rozwiązanie problemu

Implanty są dziś najnowocześniejszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem w przypadku braku pojedynczego zęba lub ich większej ilości. Po zakończonym procesie wszczepienia i odbudowy, zapewnia komfort użytkowania ponieważ zastępuje naturalne zęby.

Czym tak naprawdę jest implant?

Najprościej mówiąc jest to sztuczny korzeń zęba - kilkumilimetrowy, tytanowy wkręt umieszczany na stałe w kości szczęki lub żuchwy, który stanowi podstawę do późniejszej odbudowy protetycznej zęba – implant sam w sobie nie jest celem.

Materiał tytanowy jest bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm dlatego jego użycie jest całkowicie bezpieczne, a wkręt bardzo szybko integruje się z kością wrastając w nią na stałe.

Proces gojenia trwa zazwyczaj kilka miesięcy i po tym czasie implant stanowi doskonały fundament, na którym można wykonać odbudowę protetyczną w postaci korony, mostu lub protezy. Dopiero zamocowana na nim praca protetyczna jest widoczna w jamie ustnej Pacjenta i pozwala cieszyć się pełnym uzębieniem.

 

Jakie są zalety zastosowania implantów?

 • znacząca poprawa stanu zdrowia jamy ustnej
 • zrozumiała wymowa
 • łatwiejsze gryzienie i przeżuwanie pokarmu
 • poprawiona estetyka i odzyskanie pewności siebie
 • dożywotnia trwałość

 

Plan i czas leczenia z zastosowaniem implantów

Rozpoczęcie leczenia poprzedza stworzenie bardzo szczegółowego planu opartego na wcześniejszej starannej analizie stanu zdrowia jamy ustnej wykonanej m.in. na podstawie badania klinicznego i tomografii komputerowej.

Właściwe leczenie dzieli się zwyczajowo na dwa etapy:

 • część chirurgiczną – sam zabieg wszczepienia implantu trwa kilkanaście minut i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Proces gojenia trwa zazwyczaj od 6 do 12 tygodni i w tym czasie nowa kość „obrasta” wokół osadzonego implantu stabilizując go.
 • część protetyczna – następuje po całkowitym zrośnięciu z kością. W pierwszej kolejności do implantu mocowany jest łącznik, który w przyszłości będzie utrzymywał nową koronę, most lub protezę. Odbudowa protetyczna rozpoczyna się od pobrania wycisków wszystkich zębów po to, by odtworzyć warunki zgryzowe. Technik wykonuje nowy ząb, który po zamocowaniu przez stomatologa na implancie będzie wyglądał i funkcjonował jak zdrowy.

Nie ma ograniczeń co do ilości wstawienia implantów u jednego Pacjenta – można wszczepić ich tyle, ile jest brakujących zębów lub też stworzyć dzięki nim podparcie dla mostów czy nawet potraktować jako ustabilizowanie protezy. W przypadku konieczności wstawienia większej ilości implantów - kolejność ich wstawiania lub decyzja o jednoczesnym wszczepieniu wszystkich podejmowana jest na etapie przygotowywania planu leczenia.

W Apolonia Med leczenie implantologiczne prowadzone jest przez doświadczony zespół najlepszych warszawskich stomatologów – protetyka Elżbietę Zalewską i chirurga stomatologicznego Michała Perkowskiego.

 

 

Udostępnij