FB
FB

Medycyna estetyczna – prawdy i mity

O zabiegach medycyny estetycznej można rozprawiać godzinami - zwolenników i przeciwników znajdziemy do dyskusji bez problemu. Zabiegi medycyny estetycznej nie są już dziś niczym kontrowersyjnym. Wydaje się też, że pomału mija moda na tzw. „dziubki” czy „karpie usta”, które zdecydowanie były antyreklamą takich działań. Zmieniają się kanony piękna i wzrasta świadomość Pacjetów, którzy dziś już wiedzą, że dobrze wykonany zabieg to taki, którego najczęściej nie widać... O czym więc należy wiedzieć i pamiętać decydując się na poprawę wyglądu z wykorzystaniem najpopularniejszych zabiegów wykorzystujących najczęściej kwas hialuronowy i toksynę botulinową?

Kwas hialuronowy i botox to nie wymienniki, a ich działanie i cel zastosowania są inne.

Botox to nazwa handlowa toksyny jadu kiełbasianego - związku organicznego wytwarzanego  w naturze przez pewne bakterie. Jest trucizną, ale dawka stosowana w trakcie zabiegów jest całkowicie niegroźna dla organizmu ludzkiego. Jakie jest jego działanie? Przede wszystkim poraża on połączenia między włóknami nerwowymi a mięśniowymi - dzięki temu stosuje się go celem wygładzenia zmarszczek, przykładowo po zabiegu nie da się zmarszczyć czoła. Zastosowanie toksyny botulinowej wykorzystywane jest również w leczeniu nadmiernej potliwości, a nawet w leczeniu...migren!

Kwas hialuronowy to z kolei naturalny związek, który występuje w ludzkim organizmie i jest odpowiedzialny na uwodnienie naszej skóry. Identyczna, ale sztucznie wytworzona substancja, stosowana jest w zabiegach medycyny estetycznej do wypełniania odwodnionych tkanek, które po podaniu kwasu hialuronowego zyskują jędrności i objętości. Efektem takiego zabiegu jest również wygładzenie zmarszczek poprzez głębokie nawilżenie tkanki skórnej, powiększenie ust (do tego zabiegu nigdy nie jest stosowany botox!), a prowadzone badania sprawdzają możliwość zastosowania kwasu hialuronowego w zabiegach powiększania piersi.

Czy zabiegi z wykorzystaniem botoxu lub kwasu hialuronowego trzeba powtarzać?

I tak i nie. Działanie obu preparatów jest czasowe - efekty przemijają po kilku miesiącach. Chcąc je utrzymać - zabieg faktycznie należy powtarzać w odpowiednich odstępach czasowych. Nie jest jednak tak, że jeśli raz skorzystamy z tych specyfików, to musimy już na zawsze powtarzać ich użycie - z medycznego punktu widzenia nie ma takiej konieczności. Efekty są więc odwracalne wraz z upływającym czasem.

Należy jednak przestrzec przed coraz częściej pojawiającym się zjawiskiem swoistego uzależnienia od młodego wyglądu i tego typu zabiegów. Pamiętajmy, że starzenie się jest naturalnym procesem, który trzeba zaakceptować, a zabiegi medycyny estetycznej powinny być stosowane ze zdrowym rozsądkiem.

Jakie może być więc przeznaczenie zabiegów z wykorzystaniem takich kwasów?

Najbardziej popularne zastosowanie kwasów hialuronowego czy toksyny botulinowej, to opóźnienie procesów starzenia lub złagodzenie ich widocznych już efektów.

Innym, równie popularnym kierunkiem zastosowania jest korekta niedoskonałości urody takich jak np. asymetria ust czy modelowanie kształtu twarzy poprzez uwypuklenie policzków lub chęć zlikwidowania bruzd nosowo-wargowych, które są właśnie często efektem utraty objętości policzka.

W przypadku modelowania twarzy i policzków ważne jest jednak, by robić to niezwykle umiejętnie - przesada może prowadzić do stworzenia męskich rysów, zwłaszcza jeśli modelowanie wykonywane jest również w linii żuchwy. Kobiety powinny wybierać inne metody unoszenia owalu twarzy po dogłębnej konsultacji ze specjalistą.

Praca z modelowaniem twarzy czy ust bywa też często jednym z etapów leczenia ortodontycznego - jest jego „wisieńką na torcie” kiedy do zdrowego uśmiechu, dochodzą piękne, jędrne i odmłodzone usta.

Czy istnieje dolna granica wieku od kiedy można lub powinno się zacząć stosować zabiegi z wykorzystaniem kwasów?

Należy pamiętać, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się wraz z nadejściem 25-go roku życia i jest on przyspieszany przez czynniki obecne w środowisku takie jak zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV oraz złe nawyki żywieniowe czy palenie papierosów. Osiągnięcie tego wieku może być dobrym momentem na zgłębieniem możliwości zastosowania takich zabiegów - zwłaszcza tych intensywnie nawilżających po to, by zahamować czy znacznie opóźnić proces starzenia i pojawiania się pierwszych zmarszczek.

Czy zabiegi wykonywane przy użyciu kwasu hialuronowego, a więc wypełniające tkanki, są bolesne?

Nowoczesne wypełniacze zawierają najczęściej lidokainę - lek przeciwbólowy, który miejscowo działa znieczulająco. Często też przed wkłuciem stosowany jest krem znieczulający. Prawidłowo wykonany zabieg nie powinien boleć praktycznie wcale, ale może być mało przyjemny - wszystko zależy od miejsca wykonywania zabiegu oraz indywidualnej wrażliwości Pacjenta.

Czy zabiegi powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności?

Jak najbardziej tak! W przypadku chęci zastosowania wielu zabiegów medycyny estetycznej konieczny jest precyzyjny plan uwzględniający działania profilaktyczne, lecznicze czy modelujące. Udając się na pierwszą wizytę do lekarza medycyny estetycznej, należy poinformować go o swoich potrzebach i oczekiwaniach i nie traktować jako wizyty i zabiegu „na żądanie”. Zastosowanie wypełniaczy jest często ostatnim punktem wieloetapowego procesu. A ich trwałość będzie lepsza, jeśli skóra będzie w dobrej kondycji, do której często trzeba ją doprowadzić innymi zabiegami takimi jak np. peelingi czy mezoterapia.

Czy zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane przez kosmetyczki?

Absolutnie nie! Jak sama nazwa wskazuje zabieg MEDYCYNY estetycznej powinien być wykonywany przez lekarza MEDYCYNY odpowiednio przeszkolonego w zakresie stosowanych preparatów. Jaka jest różnica między kosmetyczką po szkoleniach, a lekarzem? Kosmetyczka posiada wiedzę z zakresu samych preparatów i ich użycia. Lekarz posiada dodatkowo wiedzę medyczną, m.in. z zakresu szczegółowej anatomii twarzy czy ewentualnych reakcji alergicznych organizmu na podane specyfiki. Lekarz doskonale wie, gdzie i jak głęboko pod skórą znajdują się włókna nerwowe czy naczynia, na które trzeba szczególnie uważać, by nie spowodować paraliżu twarzy czy podskórnych krwawień objawiających się znacznym zasinieniem skóry. To właśnie do lekarza trafiają Pacjentki z komplikacjami i infekcjami po zabiegach wykonanych w gabinetach kosmetycznych, w których nie mają możliwości otrzymania pomocy po źle przeprowadzonym zabiegu. A efekty takich komplikacji mogą utrzymywać się miesiącami…

Decydując się na zabiegi medycyny estetycznej - wybieraj świadomie. W Apolonia Med trafisz w ręce najlepszych specjalistów pracujących na najlepszych i najnowocześniejszych, a przez co bezpiecznych, preparatach.

Udostępnij
Umów wizytę online