Na czym polega zabieg higienizacji jamy ustnej?

Higienizacja to kompleksowy i najbardziej popularny zabieg jaki jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym.

Polega on na dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego oraz wszelkich osadów. Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego też jego usunięcie nie jest możliwe w trakcie tradycyjnego szczotkowania za pomocą szczoteczki i pasty do zębów.

Zalegający kamień, który sukcesywnie narasta wraz z innymi osadami może być przyczyną m.in.:

  • krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów
  • zaczerwienienia i obrzęku dziąseł oraz ich bolesności
  • nieprzyjemnego zapachu z ust
  • ubytków próchnicowych, które pod nim powstając są niewidoczne na pierwszy rzut oka
  • parodontozy, czyli rozchwiania zębów mogącego prowadzić do ich wypadania

Zabieg higienizacji składa się z kilku, następujących po sobie etapów:

  1. Skaling – usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy mechanicznego, ultradźwiękowego skalera lub za pomocą narzędzi ręcznych w zależności od jego ilości.
  2. Piaskowanie – czyli usuwanie wszelkich przebarwień oraz osadów pochodzenia zewnętrznego (z tytoniu, kawy, herbaty a nawet czerwonego wina). Piaskowanie odbywa się przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących i powietrza.
  3. Polishing – polerowanie powierzchni zębów z wykorzystaniem stomatologicznych past, szczotek i gumek.
  4. Fluoryzacja – wzmocnienie szkliwa zębów i uodpornienie ich na próchnicę. W zależności od planowanego leczenia etap ten może zostać pominięty lub przełożony w czasie.

Po zabiegu Pacjent jest w stanie ocenić wyraźną różnicę wizualną – uśmiech jest jaśniejszy, zęby gładsze, a przestrzenie międzyzębowe wyraźnie wyczuwalne pod językiem.

Higienizacja jamy ustnej każdorazowo powinna poprzedzać umówioną wizytę kontrolną u lekarza stomatologa. Tylko w momencie dogłębnie oczyszczonej powierzchni zębowej, stomatolog może dokonać pełnego przeglądu stanu uzębienia i zaplanować ewentualne, odpowiednie leczenie ząb po zębie.

Częstotliwość wykonywania zabiegu higienizacji uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji Pacjenta, najczęściej jednak jest to przedział między 6 a 12 miesięcy. Szczególną uwagę na dbałość o odpowiednią higienę jamy ustnej, powinni zwrócić Pacjenci ortodontyczni w trakcie trwającego procesu leczenia.

W Apolonia Med zabieg higienizacji wykonywany jest przez doświadczoną higienistkę stomatologiczną, a cały nasz zespół dokłada wszelkich starań, by Pacjenci pamiętali o regularnym jej wykonywaniu.

Udostępnij