Niestety, ogólnie panuje przekonanie, że wizyty u dentysty nie są niczym przyjemnym, a leczenie stomatologiczne jest bolesne. Takie przeświadczenie (i być może doświadczenia) pochodzą z dawnych czasów, kiedy techniki leczenia i narzędzia nie były tak nowoczesne jak dziś.
Część osób, cierpiąca na tą fobię, wspomina z okresu dzieciństwa takie zdarzenia jak np. przytrzymywanie na siłę na fotelu w trakcie leczenia, wyrywanie czy borowanie zębów bez znieczulenia, nieprzyjemny, drażniący zapach gabinetów stomatologicznych czy wystrój przypominający salę operacyjną.
Na szczęście współczesny sposób leczenia stomatologicznego uległ zmianie, a gabinety dentystyczne robią wszystko, by swoim wnętrzem i udogodnieniami przypominać jak najbardziej przyjazne miejsca.
Bywa i tak, że rodzice - często w sposób całkowicie nieuświadomiony - przekazują dentofobię swoim pociechom. Jeżeli dziecko zauważa, że rodzic nie chodzi do dentysty lub bardzo się tych wizyt boi (o czym często głośno mówi), to maluch odbiera wizytę u stomatologa jako coś bardzo złego i niebezpiecznego.
Wieloletni, silnie zakorzeniony w psychice lęk, nie jest łatwy do zwalczenia od razu. Wymaga współpracy obu stron - za równo pacjenta jak i stomatologa.
W tej relacji bardzo ważna jest edukacja - pacjent musi zrozumieć potrzebę leczenia stomatologicznego i zrozumieć jakie są negatywne następstwa unikania wizyt. Lekarz powinien wykazać się empatią, cierpliwością, otwartością i chęcią zrozumienia skąd bierze się lęk.
Nie należy zmuszać pacjenta i przekonywać do rzeczy, na które jeszcze nie jest gotowy. Dokładne wytłumaczenie pacjentowi problemu i sposobu i etapów planowanego leczenia oraz odpowiedzenie na wszystkie nurtujące pacjenta pytania jest kluczem do zbudowania relacji opartej na zaufaniu. Takie podejście przekłada się również na oswojenie się pacjenta z przedstawionym planem (niepewność jedynie wzmaga lęk u i tak już zestresowanego pacjenta).
U osób z bardzo silną fobią, można wprowadzić premedykację - środki uspakajające, obniżające poziom stresu. W trakcie skomplikowanego leczenia można zastosować również znieczulenie ogólne wykonywane przez lekarza anestezjologa - pod warunkiem, że nie ma co do tego innych przeciwwskazań medycznych.
Dziecko, które do dentysty chodzi rzadko lub tylko w sytuacji, kiedy pojawił się ból zęba, przed każdą wizytą czuje bardzo silny lęk. Taka wizyta jest dla niego sytuacją niezwykle stresującą przez co w naturalny dla siebie sposób będzie się przed nią wzbraniać.
Przyzwyczajanie dzieci od najmłodszych lat, a nawet miesięcy, do wizyt w gabinecie stomatologicznym celem zapoznania się z tym miejscem, pokazaniem ząbków dentyście, później nauką prawidłowej higieny jamy ustnej, pozwala przekonać i nauczyć malucha, że wizyta u dentysty jest czymś normalnym, przyjemnym i ciekawym. Regularne wizyty kontrolne pomagają uniknąć leczenia bólowego lub sprawić, że będzie ono znikome.
W Apolonia Med wierzymy, że każdy, nawet największy lęk można pokonać. Naszym Pacjentom zapewniamy kompleksową opiekę i pełne wsparcie na każdym etapie leczenia. Cierpliwe tłumaczymy wszystkie wykonywane czynności i przygotowujemy bardzo szczegółowy plan leczenia, by oswajać Pacjentów i redukować napięcie stresowe.