To nic innego jak zjawisko stykania się zębów górnych z dolnymi. Samo ich dotykanie nie jest zjawiskiem groźnym do czasu, gdy dochodzi do choroby okluzyjnej będącej już poważnym stanem stomatologicznym. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty zębów!
Zaburzenia okluzji pojawiają się gdy:
Najważniejszym w przypadku choroby okluzyjnej jest postawienie dobrej diagnozy i wyleczenie schorzenia, które ją powoduje a nie tylko występujących objawów.
Pacjent dostaje do użytku deprogramator – rodzaj zdejmowanego aparatu ortodontycznego, który nosi non stop prze okres od 7 do 21 dni. Deprogramator pozwala na „wymazanie” dotychczasowej pamięci mięśniowej, która sprawia, że Pacjent układa żuchwę w stosunku do szczęki w sposób wadliwy, w tzw. zgryzie nawykowym. Deprogramator pozwala żuchwie przyjąć wygodną, bardziej zrelaksowaną pozycję. I ta pozycja jest właśnie diagnozą – poprawnym ułożeniem szczęk, do którego należy Pacjenta doprowadzić odpowiednim leczeniem.
Zaprzestanie noszenia deprogramatora przywraca „stare” ułożenie szczęki i żuchwy i dlatego potrzebne jest leczenie:
W Apolonia Med deprogramacja zajmuje ok 3-4 wizyty. W czasie pierwszej przeprowadzany jest dogłębny wywiad i badanie Pacjenta oraz pobierane są wyciski pod indywidualne przygotowanie deprogramatora i modeli orientacyjnych. Druga wizyta to oddanie deprogramatora oraz instruktaż dotyczący jego użytkowania. W czasie trzeciej wizyty, u „zdeprogramowanego” Pacjenta rejestrowany jest nowy stosunek żuchwy do szczęki za pomocą łuku DFA (Dental Facial Analyzer). Po tym etapie następuje planowanie leczenia. Często dzieje się to już bez udziału Pacjenta, w gronie lekarzy kilku specjalności, których udział jest włączany na różnych etapach leczenia.
Taki model działania jest wpisany w misję Apolonia Med – by Pacjenci byli diagnozowani i leczeni interdyscyplinarnie przy udziale lekarzy wielu specjalizacji.
Deprogramator na modelu gipsowym:
Deprogramator w ustach Pacjenta: