Deprogramacja? Co to takiego?

Deprogramacja to proces diagnostyczny w postępowaniu leczenia zaburzeń okluzji. Czym jest więc okluzja w stomatologii?

To nic innego jak zjawisko stykania się zębów górnych z dolnymi. Samo ich dotykanie nie jest zjawiskiem groźnym do czasu, gdy dochodzi do choroby okluzyjnej będącej już poważnym stanem stomatologicznym. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty zębów!

Zaburzenia okluzji pojawiają się gdy:

  • mamy do czynienia z objawami nieprawidłowości po stronie stawu skroniowo-żuchwowego (przeskakująca żuchwa w trakcie szerokiego otwarcia buzi, trzaski, zaciskanie zębów)
  • występują zniszczenia zębów – ich starcie, ubytki przyszyjkowe, wypadają wypełnienia, niszczą się prace protetyczne (spadają korony), pęka i odpryskuje szkliwo, mięśnie przy żuchwie męczą się w trakcie długotrwałego mówienia, a zęby przednie wykazują ruchomość
  • mamy do czynienia ze zmianami w dziąsłach i przyzębiu (recesje dziąseł, zmiany zapalne)
  • Pacjent zmaga się z nawracającymi bólami głowy czy szumami w uszach
  • Leczenie ortodontyczne nie powiodło się, było źle przeprowadzone, a Pacjent po jego zakończeniu odczuwa bolesność w obrębie szczęk

Najważniejszym w przypadku choroby okluzyjnej jest postawienie dobrej diagnozy i wyleczenie schorzenia, które ją powoduje a nie tylko występujących objawów.

Na czym więc polega diagnozowanie metodą deprogramacji?

Pacjent dostaje do użytku deprogramator – rodzaj zdejmowanego aparatu ortodontycznego, który nosi non stop prze okres od 7 do 21 dni. Deprogramator pozwala na „wymazanie” dotychczasowej pamięci mięśniowej, która sprawia, że Pacjent układa żuchwę w stosunku do szczęki w sposób wadliwy, w tzw. zgryzie nawykowym. Deprogramator pozwala żuchwie przyjąć wygodną, bardziej zrelaksowaną pozycję. I ta pozycja jest właśnie diagnozą – poprawnym ułożeniem szczęk, do którego należy Pacjenta doprowadzić odpowiednim leczeniem.

Zaprzestanie noszenia deprogramatora przywraca „stare” ułożenie szczęki i żuchwy i dlatego potrzebne jest leczenie:

  • ortodontyczne
  • protetyczne
  • chirurgiczne
  • korekta zwarcia
  • lub mix powyższego wraz z zastosowaniem fizjoterapii stawu skroniowo-żuchwowego.

W Apolonia Med deprogramacja zajmuje ok 3-4 wizyty. W czasie pierwszej przeprowadzany jest dogłębny wywiad i badanie Pacjenta oraz pobierane są wyciski pod indywidualne przygotowanie deprogramatora i modeli orientacyjnych. Druga wizyta to oddanie deprogramatora oraz instruktaż dotyczący jego użytkowania. W czasie trzeciej wizyty, u „zdeprogramowanego” Pacjenta rejestrowany jest nowy stosunek żuchwy do szczęki za pomocą łuku DFA (Dental Facial Analyzer). Po tym etapie następuje planowanie leczenia. Często dzieje się to już bez udziału Pacjenta, w gronie lekarzy kilku specjalności, których udział jest włączany na różnych etapach leczenia.

Taki model działania jest wpisany w misję Apolonia Med – by Pacjenci byli diagnozowani i leczeni interdyscyplinarnie przy udziale lekarzy wielu specjalizacji.

Deprogramator na modelu gipsowym:

Apolonia Med deprogramator na modelu gipsowym

Deprogramator w ustach Pacjenta:

Apolonia Med deprogramator w ustach Pacjenta

Udostępnij