FB
FB

Implanty – ratunek na braki zębowe

Zęby człowieka są mocno osadzone w kościach szczęk, ale różnego rodzaju choroby lub wypadki mogą skutkować pojawieniem się braków w uzębieniu. Jeśli nie zostaną uzupełnione odpowiednio szybko, to otaczająca je kość może zacząć się resorbować, czyli zapadać i zanikać. Co za tym idzie – sąsiednie zęby, które straciły oparcie, mogą zacząć przesuwać się w stronę brakującego zęba. Ich przesunięcie może spowodować efekt domina i dalsze przemieszczanie się zębów w jamie ustnej prowadzące do zmian w ustawieniu zgryzu. Innymi skutkami mogą być choroby przyzębia wynikające z utrudnionego dbania o higienę jamy ustnej prowadzące do próchnicy, zapalnej resorpcji kości wyrostka zębodołowego i utraty kolejnych zębów.

Jakie są więc najpoważniejsze konsekwencje braku zębów?

 • miękka dieta odbierająca radość z jedzenia
 • uboga dieta prowadząca do niepełnowartościowego odżywiania się
 • słabo przeżute kawałki jedzenia mogą spowodować trudności w trawieniu i przyswajaniu pokarmu
 • niewyraźna mowa
 • bóle głowy oraz stawów skroniowo-żuchwowych
 • zaburzenie proporcji i estetyki twarzy
 • utracona pewność siebie i uczucie wstydu

 

Implant – oczywiste rozwiązanie problemu

Implanty są dziś najnowocześniejszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem w przypadku braku pojedynczego zęba lub ich większej ilości. Po zakończonym procesie wszczepienia i odbudowy, zapewnia komfort użytkowania ponieważ odtwarza naturalne zęby.

Czym tak naprawdę jest implant?

Najprościej mówiąc jest to sztuczny korzeń zęba - kilkumilimetrowy, tytanowy wkręt umieszczany na stałe w kości szczęki lub żuchwy, który stanowi podstawę do późniejszej odbudowy protetycznej zęba – implant sam w sobie nie jest celem.

Materiał tytanowy jest bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm dlatego jego użycie jest całkowicie bezpieczne, a wszczep bardzo szybko integruje się z kością wrastając w nią na stałe.

Proces gojenia trwa zazwyczaj kilka miesięcy i po tym czasie implant stanowi doskonały fundament, na którym można wykonać odbudowę protetyczną w postaci korony, mostu lub protezy. Dopiero zamocowana na nim praca protetyczna jest widoczna w jamie ustnej Pacjenta i pozwala cieszyć się pełnym uzębieniem.

 

Jakie są zalety zastosowania implantów?

 • znacząca poprawa stanu zdrowia jamy ustnej
 • zrozumiała wymowa
 • łatwiejsze gryzienie i przeżuwanie pokarmu
 • poprawiona estetyka i odzyskanie pewności siebie
 • wysoka trwałość

 

Plan i czas leczenia z zastosowaniem implantów

Rozpoczęcie leczenia poprzedza stworzenie bardzo szczegółowego planu opartego na wcześniejszej starannej analizie stanu zdrowia jamy ustnej wykonanej m.in. na podstawie badania klinicznego i tomografii komputerowej.

Leczenie dzieli się na dwa etapy:

 • część chirurgiczną – sam zabieg wszczepienia implantu trwa kilkanaście minut i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Proces gojenia (osteointegracji) trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie implant zrasta się z kością dzięki specjalnej micro-powłoce na swojej powierzchni.
 • część protetyczną – następuje po całkowitym zrośnięciu implantu z kością. W pierwszej kolejności do implantu mocowana jest śruba gojąca wokół której kształtuje się dziąsło. W następnej kolejności pobierany jest wycisk dzięki któremu technik protetyczny otrzymuje model na którym wykonuje pracę protetyczną. Gotową koronę, most lub protezę  stomatolog umocowuje w jamie ustnej pacjenta i ostatecznie dostosowuje ją do warunków zgryzowych.

Nie ma ograniczeń co do ilości wstawienia implantów u jednego Pacjenta – można wszczepić ich tyle, ile jest brakujących zębów lub też stworzyć dzięki nim podparcie dla mostów czy nawet potraktować jako ustabilizowanie protezy. W przypadku konieczności wstawienia większej ilości implantów - kolejność ich wstawiania lub decyzja o jednoczesnym wszczepieniu wszystkich podejmowana jest na etapie przygotowywania planu leczenia.

W Apolonia Med leczenie implantologiczne prowadzone jest przez doświadczony zespół najlepszych warszawskich stomatologów – protetyka Elżbietę Zalewską i chirurga stomatologicznego Michała Perkowskiego.

 

 

Udostępnij
Umów wizytę online