Zęby człowieka są mocno osadzone w kościach szczęk, ale różnego rodzaju choroby lub wypadki mogą skutkować pojawieniem się braków w uzębieniu. Jeśli nie zostaną uzupełnione odpowiednio szybko, to otaczająca je kość może zacząć się resorbować, czyli zapadać i zanikać. Co za tym idzie – sąsiednie zęby, które straciły oparcie, mogą zacząć przesuwać się w stronę brakującego zęba. Ich przesunięcie może spowodować efekt domina i dalsze przemieszczanie się zębów w jamie ustnej prowadzące do zmian w ustawieniu zgryzu. Innymi skutkami mogą być choroby przyzębia wynikające z utrudnionego dbania o higienę jamy ustnej prowadzące do próchnicy, zapalnej resorpcji kości wyrostka zębodołowego i utraty kolejnych zębów.
Implanty są dziś najnowocześniejszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem w przypadku braku pojedynczego zęba lub ich większej ilości. Po zakończonym procesie wszczepienia i odbudowy, zapewnia komfort użytkowania ponieważ odtwarza naturalne zęby.
Czym tak naprawdę jest implant?
Najprościej mówiąc jest to sztuczny korzeń zęba - kilkumilimetrowy, tytanowy wkręt umieszczany na stałe w kości szczęki lub żuchwy, który stanowi podstawę do późniejszej odbudowy protetycznej zęba – implant sam w sobie nie jest celem.
Materiał tytanowy jest bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm dlatego jego użycie jest całkowicie bezpieczne, a wszczep bardzo szybko integruje się z kością wrastając w nią na stałe.
Proces gojenia trwa zazwyczaj kilka miesięcy i po tym czasie implant stanowi doskonały fundament, na którym można wykonać odbudowę protetyczną w postaci korony, mostu lub protezy. Dopiero zamocowana na nim praca protetyczna jest widoczna w jamie ustnej Pacjenta i pozwala cieszyć się pełnym uzębieniem.
Rozpoczęcie leczenia poprzedza stworzenie bardzo szczegółowego planu opartego na wcześniejszej starannej analizie stanu zdrowia jamy ustnej wykonanej m.in. na podstawie badania klinicznego i tomografii komputerowej.
Leczenie dzieli się na dwa etapy:
Nie ma ograniczeń co do ilości wstawienia implantów u jednego Pacjenta – można wszczepić ich tyle, ile jest brakujących zębów lub też stworzyć dzięki nim podparcie dla mostów czy nawet potraktować jako ustabilizowanie protezy. W przypadku konieczności wstawienia większej ilości implantów - kolejność ich wstawiania lub decyzja o jednoczesnym wszczepieniu wszystkich podejmowana jest na etapie przygotowywania planu leczenia.
W Apolonia Med leczenie implantologiczne prowadzone jest przez doświadczony zespół najlepszych warszawskich stomatologów – protetyka Elżbietę Zalewską i chirurga stomatologicznego Michała Perkowskiego.