Sezon letni naraził naszą skórę na wchłanianie nadmiernej ilości promieni słonecznych, które w krótkotrwałym efekcie mogły się przyczynić do powstania pożądanej, letniej opalenizny. Niestety - w wielu przypadkach opalenizna ta i wystawianie skóry twarzy na słońce, mogą prowadzić do powstawania przebarwień oraz plam, a tym samym nierównego kolorytu cery.
Jesienią warto zadbać o stan cery - w pierwszej kolejności o jej odmłodzenie, odświeżenie, wygładzenie, regenerację oraz zagęszczenie! Z pomocą przychodzą peelingi - przede wszystkim medyczne, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej.
Peeling to nazwa zabiegu złuszczania naskórka (zwanego również eksfoliacją) popularnego w kosmetyce i dermatologii, polegającego na usunięciu martwych komórek naskórka.
Celem zabiegu jest poprawa wyglądu i stanu skóry, spłycenie zmarszczek oraz rozjaśnienie przebarwień. Po zabiegu skóra staje się widocznie gładsza, jaśniejsza, bardziej jędrna i widocznie odżywiona.
To idealne działanie stosowane w ramach profilaktyki starzenia skóry oraz leczniczo - według wskazań lekarza. Zabieg złuszczania naskórka może być stosowany z powodzeniem w kuracji przeciwtrądzikowej oraz po wykonaniu zabiegu depilacji w celu zapobiegania wrastania włosów w skórę.
Peelingi, w zależności od metody złuszczania, dzielimy na: mechaniczne, chemiczne oraz fizyczne. Ze względu na głębokość usuwanych warstw naskórka wyróżnia się natomiast peelingi powierzchniowe, średnio-głębokie i głębokie. Peeling medyczny to właśnie chemiczny peeling działający w głębszych warstwach skóry polegający na kontrolowanej aplikacji substancji chemicznej. Odpowiednio dobrana mieszanina związków chemicznych o określonym stężeniu penetruje skórę na wymaganej głębokości przyczyniając się do poprawienia i uregulowania funkcji skóry.
Zabiegi chemicznego złuszczania naskórka w gabinecie medycznym zazwyczaj wykonuje się w seriach w określonych odstępach czasowych (1, 2, 3-tygodniowych). W zależności od przypadku oraz rodzaju stosowanego peelingu i oczekiwań, zabiegi mogą trwać nawet kilka miesięcy, o czym zadecyduje lekarz wykonujący terapię w porozumieniu z Pacjentem. Przykładowo - jeśli po zabiegu Pacjentka chce wrócić od razu do pracy bez widocznych śladów takich jak np. zaczerwienienie skóry, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie peelingów łagodniejszych, ale wykonywanych w regularnych odstępach czasowych.
Po wykonaniu peelingu nie należy się opalać przez 4 tygodnie, konieczne jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem (minimum 30 UV). Zabronione jest również zdrapywanie naskórka, a makijaż można wykonać dopiero po 24 godzinach.
Przeciwwskazaniami do wykonywania peelingów mogą być m.in.: opryszczka, stan zapalny skóry, zakażenia wirusowe, grzybicze czy bakteryjne, uszkodzona skóra, liczne znamiona czy też alergia na środek złuszczający lub jego składnik.
Zabiegi złuszczania naskórka doskonale przygotowują skórę do głębokiego nawilżenia, które jest szczególnie wskazane przed zbliżającym się sezonem zimowym, czyli grzewczym.
Słowem peeling określa się również ogólnodostępne, drogeryjne środki kosmetyczne służące do złuszczania naskórka, które mają w swoim składzie enzymy rozpuszczające martwy naskórek lub substancje ścierne - np. sproszkowane łupiny orzecha włoskiego. Ich działanie jest jednak powierzchniowe i przede wszystkim przyczynia się do oczyszczania skóry w codziennej pielęgnacji. Efektów ich stosowania nie można porównać do efektów peelingów medycznych.
Peelingi medyczne operujące silnymi substancjami chemicznymi, powinny być wykonywane pod kontrolą fachowca. W Apolonia Med zabiegi te wykonywane są przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, co jest gwarancją pełnego profesjonalizmu i bezpieczeństwa.