Niestety zdarza się, że codzienne dbanie o higienę jamy ustnej nie wystarczy, aby zachować zdrowe zęby. Niezbędne jest pamiętanie o regularnych (przynajmniej raz na pół roku) przeglądach, które przeprowadzane są właśnie przez lekarza stomatologii zachowawczej. Kontrole mają na celu wykrycie ewentualnych zmian, które nieleczone we wczesnym stadium doprowadziłyby do powstania większych ubytków. W przypadku tych ostatnich konieczne jest często leczenie kanałowe.
Podstawowym zabiegiem profilaktycznym jest powszechnie znana, profesjonalna higienizacja wykonywana w gabinecie stomatologicznym.
Higienizacja może się składać z kilku etapów (często zależy od stanu zdrowia jamy ustnej, z którym przychodzi pacjent):
Poza oczyszczeniem jamy ustnej, higienizacja ma na celu zapobieganie powstawaniu ubytków (poprzez pozbycie się bakteriotwórczej płytki nazębnej) oraz wzmocnienie struktur zębów i uodpornienie ich na działanie bakterii.
Leczenie próchnicy może przybierać różne formy, w zależności od stadia jej zaawansowania. Jeśli widoczna jest jedynie w postaci niewielkich plamek, stomatolog oczyście je i wetrze w strukturę zęba żel lub lakier z fluorem. Jeśli próchnica przedrze się przez szkliwo zęba, konieczne będzie wyczyszczenie miejsca poprzez borowanie oraz nałożenie plomby - wypełnienia (najczęściej kompozytowego, które przypomina strukturą naturalny ząb nie odróżniając się od niego).
W ramach zabiegów leczniczych polegających na usuwaniu powstałych ubytków wyróżnia się również stosowanie różnego rodzaju wypełnień - zakładanie tzw. tlenku cynku (popularne „lekarstwo”), stosowanie wypełnień czasowych, stosowanie wypełnień stałych - światłoutwardzalnych. Stomatologia zachowawcza to również leczenie nadwrażliwości zębów, szynowanie zębów rozchwianych czy lapisowanie (zabieg wykonywany u dzieci, na zębach mlecznych).
Głęboka próchnica to taka, która dotarła już do miazgi zęba powodując silny ból (miazga jest silnie unerwioną częścią zęba). W takim przypadku konieczne jest leczenie kanałowe, zwane endodontycznym, które najczęściej wykonywane jest pod mikroskopem.
W przypadku ubytków zębowych, których leczenie wypełnieniami nie jest możliwe oraz w przypadku braków zębowych, protetyka oferuje szereg rozwiązań naprawczych, które pomogą przywrócić prawidłową funkcję aparatu żucia.
Regularny kontakt ze stomatologiem jest równie ważny jak codzienna (prawidłowa!) higiena. Stosując się do jego zaleceń, możesz ZACHOWAĆ piękny uśmiech na lata.
Będąc pod kontrolą lekarza w Apolonia Med, możesz mieć pewność, że ewentualne zagrożenie dla Twojego uśmiechu i dobrego samopoczucia zostanie od razu wyłapane.