Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania w postaci jadłowstrętu psychicznego (anoreksja) czy bulimię cierpi około 70 milionów osób na świecie. Największą grupą osób dotkniętych tymi zburzeniami są nastolatki - w szczególności dziewczęta, ale schorzenia te - zwłaszcza bulimia - mogą ujawnić się również w późniejszym okresie.
Oba zaburzenia cechują tzw. zachowania kompulsywne. W przypadku bulimii najpierw dochodzi do nadmiernego objadania się, by później prowokować wymioty powodując pozbycie się jedzenia z żołądka. Anorektycy z kolei ograniczają spożywanie pokarmów, a te zjedzone również starają się usunąć wymiotując. Oba zachowania mają na celu obsesyjną kontrolę nad wagą ciała.
W obu przypadkach - jama ustna i znajdujące się w niej zęby zostają w czasie wymiotów poddane działaniu kwasu żołądkowego, który powoduje znaczne szkody dla zębów i dziąseł.
Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej powstają od podniebiennej strony zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Groźny może być również refluks żołądkowo-przełykowy obecny również w nocy, gdy osoba chora nie jest tego świadoma. Stała ekspozycja na działanie kwasów żołądkowych (czyli częste wymioty) powodują rozpuszczanie szkliwa, a zęby zaczynają się ścierać i tracić na objętości.
Im mniej szkliwa, tym większe ryzyko odsłonięcia zębiny - wewnętrznej warstwy zęba a nawet miazgi! Taki stan może powodować nie tylko ból z uwagi na silne unerwienie odsłoniętych tkanek, ale również prowadzić do rozwijania się infekcji i stanów zapalnych.
Chorzy często dla wypełnienia pustego żołądka lub chęci sprowokowania wymiotów, sięgają po znaczące ilości napojów gazowanych. Ich kwaśne pH i duża ilość cukru dodatkowo przyczyniają się do deformowania zębów, które tracą kształt i wysokość doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych.
Anorektycy stosujący przewlekłą głodówkę narażają organizm na niedobory składników odżywczych i budulcowych oraz witamin - C,K, D. Prowadzi to do zmniejszonego wydzielania śliny i uczucia suchości w ustach a w konsekwencji do zapalenia dziąseł.
Brak bariery ochronnej w postaci szkliwa jest przyczyną rozwoju próchnicy. Utrata tkanki twardej prowadzi do powstania nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury a nawet szczotkowanie zębów, które z tego powodu często zostaje zaniechane.
Po pierwsze - nie szczotkować zębów od razu po wymiotach ponieważ powoduje to wcieranie resztek kwasu w zęby. Najlepiej w takiej sytuacji przepłukać jamę ustną wodą lub wodą z sodą oczyszczoną czy mlekiem, a do szczotkowania przystąpić po około 30 minutach.
Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania powinny znajdować się pod opieką psychiatry lub psychologa, ale również stomatologa. Pacjent będący w trakcie lub po terapii wymaga kompleksowego leczenia stomatologicznego - leczenia próchnicy, higienizacji, wymiany wypełnień, leczenia endodontycznego, leczenia nadwrażliwości czy leczenia protetycznego.
To ostatnie bywa szczególnie ważne ponieważ pacjenci mają często problem z akceptacją samego siebie, a zniszczone zęby mogą być dodatkowym źródłem kompleksów.
Opracowano na podstawie materiałów prasowych.