Piezosurgery – precyzja i bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu
17 kwietnia 2024

Pęknięty, ukruszony, złamany ząb? Co robić?


Pęknięty, ukruszony, złamany ząb? Spokojnie, można go wyleczyć niezależnie od tego czy jest złamany przy dziąśle, leczony kanałowo czy to jedynka.

Od czego zacząć w takiej sytuacji? Od jak najszybszej wizyty w gabinecie stomatologicznym - im szybciej stomatolog postawi diagnozę, tym większe szanse na uratowanie zęba.

Przyczyny

Szkliwo, które pokrywa ząb, to najsilniejsza tkanka w naszym ciele, ale również podlega uszkodzeniom. Do uszkodzenia zęba może dojść w wyniku wielu sytuacji takich jak np. upadek, uprawianie sportów kontaktowych, gra w piłkę lub też w wyniku wypadku i uderzenia.

Przyczyn złamania lub pęknięcia zęba należy również szukać w pokarmach! Należą do nich: twarde landrynki, cytrusy (kwasy w nich zawarte rozpuszczają szkliwo), kawa, suszone owoce, chipsy, napoje gazowane, energetyczne, izotoniczne oraz alkohol. Produkty te prowadzą do rozwoju próchnicy, która osłabia nasze zęby i naraża je na złamanie podczas nadgryzania twardych produktów.

Kolejnym źródłem uszkodzeń zębów może być choroba okluzyjna (przeczytaj więcej TUTAJ) w wyniku której dochodzi do zaburzenia kontaktu dolnych zębów z górnymi.

Sposoby leczenia złamanego zęba
  • Bonding - zabieg odbudowy ukruszonych lub ułamanych zębów wykonywany za pomocą kompozytu stomatologicznego, który sprawdzi się przy niewielkich pęknięciach, przebarwieniach, ukruszeniach czy zniekształceniach. Zabieg polega na wytrawieniu zęba specjalnym preparatem i nadlania go żywicą kompozytową, którą formuje się do odpowiedniego kształtu, utwardza światłem oraz poleruje. Efekt jest natychmiastowy - możliwy do osiągnięcia w czasie jednej wizyty w gabinecie.
  • Licówki - cienkie płytki wykonane z materiału kompozytowego lub porcelany, mocowane z przodu zęba. Ich zadaniem jest jego naturalne przedłużenie oraz poprawa wyglądu estetycznego. Za ich pomocą można skorygować przebarwienia, starcia, ułamania oraz nadać nowy kształt a nawet wielkość zęba. Licówki można stosować na pojedynczym zębie lub kilku. Ich kolor jest idealnie dobierany do naturalnego koloru zębów. Zakładanie licówek nie jest zabiegiem natychmiastowym - najpierw dentysta szlifuje część zęba, pobiera wycisk i zakłada licówkę tymczasową. Właściwa licówka wykonywana jest w laboratorium protetycznym i zakładana na kolejnej wizycie. Warto zaznaczyć, że porcelanowe licówki mogą Pacjentowi służyć nawet 20-30 lat! (Przeczytaj wywiad z doktor Elżbietą Zalewską, która szczegółowo wyjaśnia na czym polega zakładanie licówek TUTAJ)
  • Korony - zakłada się zazwyczaj przy znacznych uszkodzeniach zęba i są jedną z najczęstszych metod jego rekonstrukcji. Funkcją korony jest wzmocnienie zęba oraz uchronienie przed jego utratą. Bez korony ząb nie byłby na tyle wytrzymały, by znieść nacisk wynikający z rozkładu sił żucia. Zakładanie korony to zabieg protetyczny, który może wymagać całkowitego usunięcia zęba przed pobraniem wycisku. Korona, podobnie jak licówki, również jest wykonywana w laboratorium, a do czasu jej założenia, Pacjent nosi koronę tymczasową.
  • Leczenie kanałowe - nawet niewielki uraz może doprowadzić do uszkodzenia żywej, silnie unerwionej miazgi zęba. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie leczenia endodontycznego, które zapobiega wystąpieniu powikłań w postaci rozwoju ropnia czy zaniku kości. Po zakończonym leczeniu endodontycznym można założyć koronę lub wkład typu inlay lub onlay, który uchroni ząb przed dalszymi uszkodzeniami. (Przeczytaj więcej na temat nowoczesnej protetyki i wypełnień typu inlay/onlay/overlay TUTAJ)
  • Implanty - najbardziej radykalne, ale też najbardziej trwałe rozwiązanie odbudowy zębów. Implant zastępuje utracony ząb - zarówno pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym i może służyć kilkadziesiąt lat. (Przeczytaj więcej na temat implantów TUTAJ)