Z roku na rok wzrasta świadomość wpływu postawy ciała na stan zdrowia innych układów. Coraz częściej mówi się o tym, jak wielogodzinna i regularna zabawa smartfonem determinuje ułożenie naszej szyi i karku, a praca przy komputerze lub jazda samochodem wpływa na nasz kręgosłup często powodując dolegliwości bólowe. To jednak nie wszystko!
Wiesz, że nasza głowa waży średnio 5 kg? Przy prawidłowej postawie nasz kręgosłup radzi sobie sprawnie z jej utrzymaniem. Przy częstym pochylaniu głowy do przodu i zwiększaniu kąta nachylenia, wzrasta odczuwalny ciężar oddziałujący na nasze kręgi w odcinku szyjnym mogący prowadzić do powstania zwyrodnień, które z kolei będą przyczyną kolejnych dolegliwości. Ten problem dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci w okresie rozwoju!
Nieprawidłowa postawa może bezpośrednio oddziaływać na nasz zgryz a tym samym na stan zdrowia naszych zębów, które przy wadach zgryzu zaczynają się ścierać prowadząc do uszkodzenia szkliwa i rozwoju innych chorób, np. próchnicy!
Zęby to część układu kostnego twarzoczaszki, reagują więc na wszelkie nieprawidłowości układu ruchu niczym naczynia połączone. Postawa naszego ciała będzie miała szczególny wpływ na kwestie naszego zgryzu. Wszelkie asymetrie, zbyt duże napięcie mięśniowe, zgrzytanie zębami, przeskakiwanie stawu skroniowo-żuchwowego i wszelkie wynikowe problemy ortodontyczne mogą mieć ścisły związek z tym jak zachowuje się nasze ciało. Nie należy więc rozpatrywać wad zgryzu i problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi jako oddzielnej jednostki chorobowej - na organizm ludzki trzeba patrzeć jak na cały system.
Pamiętając, że w holistycznym modelu opieki nad Pacjentem leczy się przyczyny a nie skutki, zbadanie postawy ciała może być pomocne w postawieniu właściwej diagnozy i doborze skutecznego sposobu leczenia!
W Apolonia Med leczymy Pacjentów holistycznie (kliknij TUTAJ i przeczytaj nasz szczegółowy wpis na ten temat) - nikogo więc nie dziwi stawianie wspólnej diagnozy ortodonty i ortopedy. Leczenie stomatologiczne i ortodontyczne bywa poprzedzone leczeniem wad postawy prowadzonym przez lekarza ortopedę, często przy dodatkowej pomocy fizjoterapeuty. Dzięki temu zapewniamy kompleksowe wsparcie w leczeniu.
Pracę nad korektą nieprawidłowej postawy bardzo często rozpoczyna się od…zmiany codziennych nawyków oraz wprowadzeniu ćwiczeń wzmacniających odpowiednie partie mięśni. W pierwszej kolejności zbierany jest szczegółowy wywiad na temat stylu życia Pacjenta oraz charakteru wykonywanej pracy.
Oczywiście - im bardziej zaawansowana nieprawidłowość, tym dłuższy i bardziej złożony jest proces przywracania prawidłowej postawy. W każdym jednak przypadku możemy mówić o widocznych efektach terapeutycznych i odczuwalnej poprawie jakości życia.