Wyniki badań dotyczące stanu uzębienia najmłodszych Polaków są alarmujące. Według danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej aż 85% dzieci w wieku 6 lat ma próchnicę, a ubytki w zębach ma aż 95% dzieci do 18-go roku życia. Co drugi trzylatek ma próchnicę!
Leczenie zębów najmłodszych dzieci zawsze zależne jest od woli rodziców. Dlatego tak ważne są edukacja i profilaktyka oraz uczenie prawidłowych nawyków pamiętając, że chore mleczaki to słabe zęby stałe w przyszłości oraz ryzyko wystąpienia wielu schorzeń.
Brak tej wiedzy wśród rodziców prowadzi do błędnego myślenia, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną. Niestety próchnica z zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe. Nie można jej lekceważyć ponieważ jest chorobą zakaźną, którą również dorośli mogą zarazić swoje pociechy! (Więcej o próchnicy przeczytasz klikając TUTAJ)
Nieleczone ząbki mleczne spowodują, że szkliwo zębów stałych będzie gorzej zmineralizowane, a tym samym bardziej podatne na działanie bakterii, które przy chorych zębach mogą przedostać się do krwi osłabiając w ten sposób cały organizm.
Dzieci z chorymi zębami częściej chorują i zdecydowanie słabiej zwalczają infekcje. Bakterie osadzają się na języku oraz w migdałkach, o których później mówi się, że są przyczyną braku odporności. Bakterie w jamie ustnej zwiększają także ryzyko stanów zapalnych nerek, chorób serca, a nawet sepsy.
Próchnica zębów mlecznych może powodować ból, który będzie się przekładał na gorsze żucie czyli rozdrabnianie pokarmów. To z kolei może wpływać na trudności z trawieniem, ryzyko wystąpienia biegunek, niestrawności i bólów brzucha.
Rodzice powinni szczególną wagę przykładać do sprawdzania regularności i dokładności mycia zębów. Najlepiej, by dzieci myły zęby w ich obecności ponieważ z reguły robią to krótko i niedbale.
Bardzo ważne są również regularne wizyty u stomatologa! Pierwszą powinno się odbyć już z kilkumiesięcznym maluchem, gdy pojawiają się siekacze. To oczywiście wizyta dla rodziców, w czasie której stomatolog szczegółowo wyjaśnia, jak czyścić ząbki i dziąsła, na co należy zwrócić uwagę, czego unikać, by zapobiegać próchnicy i by stałe zęby wyrosły mocne i zdrowe. Wizyty u dentysty powinny być tak samo regularne jak u pediatry. Najlepiej co 3-6 miesięcy. Im częstsze wizyty, tym mniej kłopotów w przyszłości.
Pierwszą szczoteczkę do zębów dziecko powinno dostać przed skończeniem pierwszego roku życia - nawet jeśli początkowo traktuje ją jako zabawkę do gryzienia. Z czasem nauczy się jej używać zwłaszcza jeśli czyszczenie ząbków stanie się rodzinnym rytuałem i dobrym nawykiem na resztę życia.
Powszechnym, ale ogromnym błędem popełnianym przez rodziców, gdy dziecko niechętnie używa szczoteczki, jest straszenie bólem i dentystą. Dbałość o zęby w domu jest podstawą do tego, by wizyty u dentysty były wyłącznie przyjemnością.
W Apolonia Med proponujemy naukę higienizacji dla najmłodszych dzięki, której rodzice jak i dzieci nauczą się prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.