FB
FB

Wakacje, basen, chlor i zęby

Basen - rekreacyjnie i sportowo - zdecydowanie korzystnie wpływa na utrzymanie poprawnej postawy kręgosłupa i pracę mięśni. Dostarcza też wiele radości - zwłaszcza najmłodszym i jest nieodłącznym elementem wakacji. Musisz jednak wiedzieć, że są skutki uboczne tej formy aktywności, by móc szybciej reagować na jej niekorzystne działanie.

Woda w basenie wciąż w wielu miejscach oczyszczana jest za pomocą związków chemicznych zawierających chlor, który może być przyczyną chorób dziąseł i zębów. W okresie letnim problem ten dotyczy przede wszystkim kąpielisk miejskich.

Jak na nasze zęby działa chlor?

Chlor w wysokim stężeniu zmiękcza szkliwo, prowadzi do jego uszkodzeń i powoduje uwrażliwienie się zębów. Wysusza również błonę śluzową przyczyniając się tym samym do powstawania podrażnień. Kontakt z chlorowaną wodą może mieć wpływ na kolor zębów - zbyt częste wizyty na basenie mogą skutkować wystąpieniem odbarwień w postaci żółtych a nawet brązowych plam! Już 6 godzin w tygodniu spędzonych w basenie, daje zauważalne oznaki niekorzystnego wpływu chloru na stan zdrowia zębów.

 

Zdj. Google Grafika

Jak zapobiegać negatywnym działaniom chloru?

Nie jesteśmy za zaprzestaniem korzystania z basenów i form ruchowych jakie oferują. Zalecamy jednak częste wizyty kontrolne u stomatologa, dzięki którym szybciej można reagować na pojawiające się zagrożenia. Osobom uprawiającym pływanie regularne zaleca się wizyty nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Amatorom korzystania z basenów w okresie wakacyjnym zaleca się wizytę kontrolną przed wakacjami (pomoże zapobiec ewentualnym sytuacjom bólowym w trakcie urlopu) oraz zaraz po wakacjach (zweryfikuje czy w okresie wakacyjnej ekspozycji na chlor nie powstały w jamie ustnej żadne niepokojące zmiany).

Osoby, u których wystąpiły przebarwienia w skutek częstego kontaktu z wodą chlorowaną, mogą skorzystać z zabiegu wybielania i piaskowania zębów oraz fluoryzacji, która wzmacnia szkliwo i stanowi barierę dla atakujących je kwasów.

Osoby regularnie uprawiające pływanie i borykające się z częstymi chorobami zębów i dziąseł powinny starać się wybierać pływalnie, w których woda filtrowana jest za pomocą mniej szkodliwego ozonu. Podobne zalecenia dotyczą kobiet w ciąży.

Walcząc z chlorem - odradza się mycie zębów zaraz po wyjściu z basenu. Szkliwo jest już wówczas rozmiękczone i szczotkowanie mogłoby spowodować dodatkowe, mechaniczne uszkodzenia. W ciągu pół godziny od zakończenia pływania można przepłukać jamę ustną wodą mineralną oraz pożuć gumę bez cukru, która poprawi pH jamy ustnej.

Udostępnij
Umów wizytę online