FB
FB

Holistyczne leczenie stomatologiczne – na czym polega?

Zęby, szczęki, zgryz - to nie tylko część jamy ustnej czy aparatu artykulacyjnego. To część całego układu kostnego człowieka bardzo silnie związana, ze względu na położenie, z układem nerwowym i pozostająca w zależności m.in. z narządem słuchu.

Lekarz stomatolog - jak sama nazwa wskazuje - jest lekarzem dbającym o stan zdrowia jamy ustnej i udajemy się do niego kiedy boli nas ząb lub kiedy chcemy prawidłowo ustawić zgryz. Do lekarza laryngologa przykładowo udajemy się gdy mamy problem z uszami, nosem, gardłem czy innymi narządami głowy i szyi.

Czy oznacza to, że wszystkie schorzenia leczy się oddzielnie? Odpowiedź brzmi - nie. Są sytuacje, które wymagają współpracy specjalistów z różnych dziedzin - zarówno na etapie diagnozowania jak i leczenia. I właśnie takie podejście nazywa się holistycznym. Organizm człowieka jest przecież zbiorem współoddziałujących na siebie i współzależnych układów, dlatego lekarze różnych specjalizacji nie powinni o tym zapominać skupiając się wyłącznie na swojej dziedzinie.

Holistyczne podejście jest naszym credo. W Apolonia Med, od samego początku naszej działalności, edukujemy Pacjentów w tym zakresie. Stworzyliśmy miejsce, w którym pracują wybitni specjaliści z komplementarnych dziedzin medycyny.
Jesteśmy kliniką stomatologiczną, w której pracują stomatolodzy (specjalista stomatologii zachowawczej, protetyk, periodontolog, ortodonta, chirurg stomatologiczny), ale w naszym zespole znajdują się również lekarze specjalizacji takich jak: neurolog, laryngolog, ortopeda, internista, endokrynolog, anestezjolog, specjalista medycyny estetycznej. Całość dopełniają fizjoterapeuta, logopeda oraz dietetyk. 15 specjalizacji, które współpracują ze sobą w trosce o zdrowie Pacjentów przychodzących do…dentysty!

Dlaczego aż tyle? Ponieważ w Apolonia Med leczymy przyczyny, a nie tylko skutki chorób. I to jest coś, co wyróżnia nas na tle konkurencji. Pracujemy zespołowo - konsultujemy przypadki, stawiamy wspólne diagnozy i tworzymy plany leczenia uwzględniające pojawienie się poszczególnych specjalistów na różnych etapach.
Korzyść dla Pacjenta? To przede wszystkim możliwość przeprowadzenia kompleksowego leczenia pod okiem znakomitych lekarzy w jednym miejscu. To również pewność, że nie jest się anonimowym, a lekarze przekazują sobie wiedzę na temat postępów w leczeniu kontrolując efekty. W Apolonia Med nie musisz tłumaczyć historii swojej choroby i leczenia za każdym razem od początku, kiedy pojawiasz się w gabinecie po raz pierwszy. Nasi lekarze już ją znają.

Apolonia Med, wspólne konsultowanie przypadków

W jakich sytuacjach może zaistnieć konieczność podjęcia leczenia holistycznego?

W przypadku dzieci, które udają się na pierwszą wizytę do ortodonty z zamiarem rozpoczęcia leczenia wady zgryzu. Nasz ortodonta sprawdzi w pierwszej kolejności…poprawną postawę dziecka i jeśli zauważy nieprawidłowość - odeśle na konsultację do ortopedy lub fizjoterapeuty zanim pomyśli o założeniu aparatu. Dlaczego? Ponieważ często wadliwa postawa jest przyczyną wady zgryzu! Leczenie skutku, a nie przyczyny nie byłoby skuteczne i mogłoby się okazać, że po latach noszenia aparatu - wada zgryzu powróci lub pojawią się inne schorzenia.

Inny przypadek? Pacjent, który cierpi na nawracające bóle głowy lub szum w uszach. Taki przypadek zostałby skonsultowany z lekarzem neurologiem, laryngologiem i ortodontą. Przyczyną takich dolegliwości może być zwichrowany staw skroniowo-żuchwowy, którego prawidłowe ustawienie i rehabilitacja, pomoże zapobiec nawrotom takich symptomów w przyszłości.

Holistyczne podejście przejawia się również w leczeniu typowo stomatologicznym. Pacjent marzy o pięknym uśmiechu i jest zdecydowany np. na założenie licówek. Stomatolog powinien w takiej sytuacji ocenić czy zgryz Pacjenta jest prawidłowy lub skonsultować przypadek z ortodontą, który może zalecić w pierwszej kolejności leczenie aparatem. Dlaczego? Ponieważ licówki założone przy wadliwym ustawieniu szczęk nie będą trwałe i przysporzą Pacjentowi dodatkowych problemów i stresu, kiedy zaczną odpadać.

Wyrywasz zęba, a stomatolog nie informuje Cię o konieczności i możliwościach wypełnienia powstałej po ekstrakcji przestrzeni międzyzębowej? Błąd! Pozostawione tak miejsce może doprowadzić do przesuwania się i rozchwiania zębów, odsłaniania szyjek zębów sąsiadujących, a w skrajnych przypadkach nawet do deformacji twarzy! W takiej sytuacji z pomocą powinien przyjść bezzwłocznie protetyk lub implantolog i kontynuować leczenie.

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone z udziałem logopedy czy mioterapeuty, który będzie z Pacjentem ćwiczył poprawną wymowę czy utrwalam poprawne napięcie mięśniowe przy zmienionym układzie szczęk.

Wisieńką na torcie leczenia stomatologicznego czy ortodontycznego mogą być również zabiegi medycyny estetycznej wykonywane przez doświadczonego lekarza. Dopełnieniem pięknego i zdrowego uśmiechu, może być np. poprawa konturu, kształtu lub koloru ust.

To tylko niektóre przykłady pokazujące jak ważna jest współpraca lekarzy i nie pozostawianie Pacjenta samego z procesem leczenia.
Wydaje się, że holistyczne leczenie powinno być normą - faktycznie! Powinno! Wciąż jednak nie jest to standard, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym zdiagnozowane i wyleczone zostaną przyczyny schorzeń, a nie tylko ich skutki.

W Apolonia Med do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie. Niezależnie do kogo trafia w pierwszej kolejności - przeprowadzamy bardzo dogłębny wywiad lekarski starając się poznać Pacjenta możliwie jak najbardziej wszechstronnie. Zlecamy badania, zbieramy wyniki, konsultujemy, stawiamy diagnozy i tworzymy szczegółowe plany leczenia opiekując się Pacjentem na każdym jego etapie. A wszystko to w jednym miejscu.

Udostępnij
Umów wizytę online