Endodoncja znajduje zastosowanie m.in. w takich przypadkach jak: głębokie ubytki próchnicowe, martwica miazgi, zgorzele miazgi, urazy mechaniczne zęba takie jak zwichnięcia i złamania, planowanie leczenie protetyczne.
Leczenie kanałowe to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba znajdującej się wewnątrz. Polega ono na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zarówno z komory jak i z kanałów zęba, a następnie na dokładnym ich zdezynfekowaniu i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Takie leczenie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.
Efekt? Prawidłowo wyleczony ząb może pozostać w jamie ustnej przez bardzo długi okres czasu nie dając żadnych objawów niepożądanych. Efekt w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia - dzięki zdjęciu rentgenowskiemu.
O sukcesie leczenia często stanowi zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów. W tym celu wykorzystuje się koferdam (ślinochron) izolujący leczony ząb od pozostałej części jamy ustnej. Koferdam to cienka, lateksowa guma, w której wycinany jest otwór, przez który leczony ząb przechodzi na drugą stronę i jest ściskany klamrą dla całkowitej izolacji. Pozostała część koferdamu nakładana jest na ramkę i umieszczona wokół ust pacjenta.
W trakcie leczenia obficie płucze się ząb środkami dezynfekcyjnymi (z charakterystycznym zapachem chloru). Kanały opracowuje się przy użyciu narzędzi ręcznych i mechanicznych z bardzo dokładnym pomiarem ich długości endometrem. W jakim celu mierzy się długość? By szczelnie wypełnić kanał i nie zostawić żadnej komory powietrznej. Kanał zamyka się wypełnieniem do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych.
Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą radiologiczną, a często również powinno być wykonywane pod mikroskopem operacyjnym. W Apolonia Med pracujemy z wykorzystaniem sprzętu najwyższej klasy - Global Surgical Corporation.
Powikłaniami mogącymi wystąpić w trakcie przeprowadzanego leczenia, mogą być m.in.: perforacja (przedziurawienie) ściany kanału, złamanie narzędzia w kanale, przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia (może powodować przejściowe dolegliwości bólowe). Powikłaniem mogącym pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów, może być brak gojenia się zmian okołowierzchołkowych. Nieprawidłowe leczenie z kolei (nie mylić z powikłaniami) może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, które może się skończyć koniecznością usunięcia zęba.
W niektórych przypadkach, po zabiegu pacjentowi może towarzyszyć ból mniej lub bardziej intensywny. Istnieją jednak skuteczne preparaty które mają działanie łagodzące - przeciwbólowe i przeciwzapalne i najczęściej przybierają formę roztworów do płukania jamy ustnej. Odpowiedni preparat powinien wskazać lekarz przeprowadzający zabieg.
Warto pamiętać, że przed podjęciem leczenia endodontycznego, stomatolog powinien wiedzieć o ewentualnych chorobach ogólnoustrojowych pacjenta ponieważ mogą one stanowić przeciwwskazanie do jego przeprowadzenia (chorobami takimi mogą być m.in. choroby serca, nerek, wątroby czy zaburzenia endokrynologiczne).
Zdecydowanym zwiększeniem szansy na przeprowadzenie skutecznego leczenia endodontycznego, jest wybór odpowiedniego, doświadczonego stomatologa specjalizującego się w zabiegach tego typu.