FB
FB

Szczoteczka do zębów – przyjaciel dnia codziennego

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla siebie i swojego dziecka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak często wymieniać szczoteczkę i jak należy prawidłowo jej używać?

Czy wiesz, że szczoteczka do zębów została uznana przez Amerykanów za najważniejszy wynalazek, bez którego nie można się obejść? W tej kategorii pokonała m.in. komputer osobisty, telefon komórkowy i samochód! Dziś możemy wybierać spośród dziesiątek modeli, by najlepiej dopasować szczoteczkę do naszych potrzeb pamiętając, że szczoteczka umożliwia nie tylko higienę zębów i dziąseł, ale także całej jamy ustnej.

Znajdźmy kryteria, które powinny nam pomóc przy wyborze! Są nimi m.in.:

  1. Wielkość szczoteczki - powinna być rzecz jasna dostosowana do wieku i wielkości jamy ustnej - oznacza to, że inną wybierzemy dla swojego dziecka, a inną dla siebie.
  2. Budowa - każda szczoteczka składa się z główki z włosiem czyszczącym oraz z rączki. Główka szczoteczki zwyczajowo ma długość 2-3 cm i powinna być ustawiona pod odpowiednim kątem, co umożliwia efektywne czyszczenie każdej dostępnej powierzchni zębów. Rączka szczoteczki powinna być cieńsza i bardziej elastyczna w pobliżu główki - taka budowa zwiększa skuteczność czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Obecnie dość szczegółową uwagę zwraca się na kwestie ekologii - coraz częściej i coraz chętniej wybieramy szczoteczki np. bambusowe lub im podobne - niewytworzone z plastiku.
  3. Twardość włosia - najpopularniejsze i często jedyne kryterium decydujące o wyborze. Rozróżniamy trzy stopnie twardości włosia: miękkie, średnie oraz twarde. Miękkie włosie wskazane jest dla dzieci oraz osób z chorobami dziąseł. Średnie - jest najczęściej zalecanym, twarde z kolei bywa najczęściej stosowane w przypadkach kiedy musimy radzić sobie z nadmiernym odkładaniem trudnych osadów - np. u palaczy papierosów. Należy jednak pamiętać, że twarde włosie w połączeniu z brakiem umiejętności szczotkowania zębów i m.in. nadmiernym naciskiem, bywa przyczyną utraty tkanek twardych (szkliwa, zębiny i cementu) co sprzyja powstawaniu ubytków klinowych!
  4. Rodzaje włosia szczoteczki - w tym kryterium wyróżniamy włókna czyszczące oraz włókna polerujące. Włókna czyszczące powinny mieć zaokrąglone i gładko wykończone końce. Zapewnia to skuteczność czyszczenia i przeciwdziała uszkodzeniu dziąseł i szkliwa zębów. Powinny mieć one różne wysokości w zależności od miejsca ulokowania na główce szczoteczki - krótsze mają za zadanie czyścić powierzchnie zębowe, dłuższe natomiast powinny wnikać w przestrzenie zębowe. Włókna polerujące z kolei mają za zadanie usuwanie osadu oraz nadanie zębom gładkości i połysku redukując tym samym osadzanie się bakterii odpowiadających za powstanie płytki nazębnej.

zdj. Google Images

 

Kiedy zdecydować się na wymianę naszej szczoteczki?

Szczoteczkę wymieniamy przynajmniej co 2-3 miesiące, ale częstotliwość wymiany zależy od intensywności czyszczenia zębów w ciągu dnia - im częściej szczotkujemy zęby, tym szybciej szczoteczka traci swoje właściwości i konieczna jest wymiana. Po czym rozpoznać, że nadszedł ten moment? Przede wszystkim po wyglądzie włosia, które zaczyna się odkształcać, rozwarstwiać i przestaje być elastycznym. Takie włosie nie zapewnia już precyzyjnego czyszczenia co sprawia, że mycie zębów nie jest efektywne, a może również podrażniać dziąsła!

Pamiętasz zasady szczotkowania zębów? Przypomnijmy je sobie!

Szczotkowanie rozpoczynamy od miejsc najtrudniej dostępnych - od najdalszej powierzchni ostatniego zęba i kolejno przechodzimy na inne powierzchnie: podniebienne, żujące, językowe i policzkowe. Mycie rozpoczynamy od ruchów okrężnych, a następnie wymiatających - od dziąsła w kierunku brzegu siecznego lub powierzchni żującej.

Zęby powinniśmy szczotkować po każdym posiłku przez mniej więcej 2-3 minuty. To minimalny czas potrzebny do właściwego oczyszczania zębów.

Bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest delikatny masaż dziąseł, który wykonujemy szczoteczką ustawioną pod kątem 45 stopni i ruchami okrężnymi z góry na dół przesuwamy szczoteczkę w kierunku zębów. Taki masaż poprawia ukrwienie, zapewnia elastyczność tkanki i ogranicza możliwość powstania stanu zapalnego. Codzienne szczotkowanie zębów możemy wspomóc używając nitki dentystycznej i płukanki ust.

Szczotkowanie nie powinno ograniczać się wyłącznie do zębów! Należy pamiętać również o higienie języka i policzków. Czyszczenie powierzchni języka nie tylko pozwala pozbyć się przykrego zapachu z ust, ale również poprawia działanie kubków smakowych. Czyszcząc policzki usuwamy nalot niszowy, który sprzyja rozwojowi chorób jamy ustnej.

Wiesz, że w Apolonia Med możesz umówić się na lekcję prawidłowego szczotkowania zębów? Wydaje się, że to nic trudnego, niestety wciąż wielu z nas ma z tym problem. Lekcje instruktażowe są świetnym pomysłem dla dzieci, które w czasie spotkania z naszą higienistką dowiedzą się szczegółowo jak dbać o swoje ząbki, a wszystko to w atmosferze edukacyjnej zabawy!

Udostępnij
Umów wizytę online