Jeśli nie podobają Ci się Twoje zęby, wada zgryzu spowodowała ich starcie albo doznałeś uszczerbku zęba na skutek wypadku lub kontuzji, możesz skorzystać z rozwiązania jakim są licówki.
Licówki to najprościej mówiąc uzupełnienia protetyczne stanowiące cienką płytkę ceramiczną, porcelanową lub kompozytową, która licuje przednie powierzchnie zębów (zazwyczaj mówimy tu o przednich zębach). Możesz sobie wyobrazić to jak idealną w kształcie i kolorze nakładkę przyklejaną do spiłowanego uprzednio zęba.
O odpowiedzi na najczęsciej zadawane przez Pacjentów pytania, poprosiliśmy doktor Elżbietę Zalewską, stomatologa protetyka z Apolonia Med.
Nie, nie powinno być ono znaczne ponieważ naturalny ząb stanowi podporę i siłę nośną licówki (chociaż to zawsze zależy od indywidualnego przypadku Pacjenta). Preparacja powinna wynosić około 0,5-1 mm, a przygotowanie samej licówki to wręcz „koronkowa” ręczna praca wykonywana przez technika.
Zawsze dobieramy go tak, by był maksymalnie zbliżony, ale przede wszystkim robimy to przy świetle dziennym! To bardzo ważne. Przed założeniem licówek ustalamy też z Pacjentem czy ma w planie wybielanie zębów – jeśli tak, jego wykonanie konieczne jest wcześniej - przed założeniem licówki i dobraniem koloru. Licówki nie poddają się późniejszemu wybielaniu i w takim przypadku mogłaby wystąpić różnica odcieni.
Najczęściej licówki są zakładane na odcinek przedni od 5-5 lub 3-3 – w zależności od ekspozycji zębów podczas uśmiechu. Czasem zakłada się je pojedynczo, czasem w komplecie kilku na raz poprawiając wizualnie cały łuk zębowy.
Licówki porcelanowe są trwalsze, nie przebarwiają się, nie matowieją i są bardziej szczelne. Są też droższe. Należy jednak pamiętać, że żadne licówki nie są trwałe dożywotnio i może zajść konieczność ich wymiany po latach. Można więc potraktować licówki kompozytowe jako etap pośredni, po którym nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć porcelanę.
Warunkiem koniecznym do spełnienia przy zakładaniu licówek jest prawidłowa okluzja, czyli stykanie się zębów (Dowiedz się więcej na ten temat czytając artykuł o deprogramacji). Niewyleczona wada zgryzu spowoduje, że licówki będą odpadać.
Licówki mogą okazać się również koniecznym i końcowym etapem leczenia ortodontycznego. Na zdjęciach poniżej widać przypadek Pacjentki, u której pomimo wyprostowania linii zębów, nie pojawił się zadawalający efekt estetyczny. Dlaczego? Ponieważ wada zgryzu spowodowała starcia zębów. Ortodoncja ustawiła zęby w prawidłowej pozycji, ale dopiero protetyka odbudowała zniszczenia, które byłyby jeszcze większe, gdyby leczenie ortodontyczne rozpoczęło się później.