Kilkanaście lat temu metalowe druty i zamki na zębach uchodziły za wstydliwe i skrywane przez noszące je osoby. Dzisiaj aparaty ortodontyczne są postrzegane jako narzędzie przywracające piękny i zdrowy uśmiech, a tym samym są chętnie i świadomie wybierane - również przez osoby dorosłe.
Dodatkowo - współczesne leczenie ortodontyczne nie zna granicy wieku. Aparat może więc założyć każda osoba, niezależnie od metryki. Jedynymi przeciwwskazaniami mogą być te indywidualne, stwierdzone przez ortodontę w wywiadzie lekarskim.
Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty powinna odbyć się w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Jest to wizyta kontrolna, która powinna być niezależna od stwierdzonych przez rodziców, tzw. gołym okiem, nieprawidłowości w budowie aparatu żucia. Wskazana jednak szczególnie u dzieci z wadami wymowy, które wraz z rozwojem nie ulegają poprawie.
W tym wieku nie stosuje się jeszcze stałych aparatów ortodontycznych (z uwagi na możliwość występowania zębów mlecznych), ale istnieje możliwość skorygowania ewentualnych wad zgryzu poprzez aparat ruchomy. (Przeczytaj więcej o rodzajach aparatów ortodontycznych dostępnym TUTAJ).
W przypadku zalecenia wykorzystania aparatu ruchomego u dziecka, istotną rolę w procesie leczenia odgrywają rodzice kontrolujący częstotliwość jego noszenia, dbałość o jego higienę i skręcanie oraz umawianie regularnych wizyt kontrolnych.
Leczenie ortodontyczne można rozpocząć na każdym etapie życia - w wieku 20, 30, 40, 50, 60 czy nawet 70 lat. Jeśli wszystkie zęby są wyleczone, Pacjent nie choruje na parodontozę, a kość jest w dobry stanie - można korygować wady zgryzu.
O takiej możliwości zawsze decyduje lekarz, który w czasie pierwszej wizyty dokładnie sprawdzi stan uzębienia Pacjenta, wykona badania diagnostyczne przy pomocy RTG oraz fotografii zębów i twarzy Pacjenta, a także przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski na temat innych schorzeń.
Im starszy jest Pacjent, tym większą szczegółowość należy przykładać do całego procesu leczenia, zaczynając od wzmożonej troski o higienę jamy ustnej i ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty. Wizyty kontrolne również mogą odbywać się częściej. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu i zastosowaniu odpowiedniej retencji, zęby nie wracają na poprzednie miejsce, a efekt leczenia jest stały.
Czas leczenia ortodontycznego jest zawsze sprawą indywidualną, ale w przypadku leczenia osób starszych należy się spodziewać, że będzie to dłuższy okres. Wynika to w dużej mierze z faktu wydłużonego procesu regeneracji tkanek i bardziej uwapnionej kości.
Leczenie ortodontyczne nie tylko wpływa na wygląd zębów, ale również na prawidłowy przebieg procesu żucia, gryzienia oraz mowy. Prawidłowo ustawiony zgryz zmniejsza późniejsze ryzyko wystąpienia powikłań w postaci m.in. próchnicy, parodontozy czy choroby okluzyjnej zębów.
Leczenie ortodontyczne w Apolonia Med prowadzone jest przez Msc Orth. Joannę Nowicką - wybitnego ortodontę z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu najtrudniejszych przypadków.
W zależności od przypadku Pacjenta, leczenie odbywa się w interdyscyplinarnym zespole lekarzy różnych specjalizacji stomatologicznych i innych.