Objawami okluzji mogą być m.in.: bóle głowy, nadwrażliwość zębów, bóle zębów po przebudzeniu, zmęczenie mięśni twarzy oraz zgrzytanie i zaciskanie zębów w nocy. Jeśli od dłuższego czasu doskwierają Ci takie dolegliwości - umów się na wizytę do stomatologa bez zbędnej zwłoki.
Okluzja w stomatologi to zjawisko stykania się górnego i dolnego łuku zębowego. Samo ich dotykanie się nie jest zjawiskiem groźnym, jednak gdy dochodzi do choroby okluzyjnej - czyli nieprawidłowego kontaktu górnych i dolnych partii zębów, mamy do czynienia z poważnym problemem stomatologicznym, który nieleczony, może doprowadzić nawet do utraty zębów.
Nieprawidłowe stykanie łuków zębowych powoduje nadmierną pracę mięśni szczęki, które skrajnie naprężone, niszczą przede wszystkim staw skroniowo-żuchwowy jak i same zęby.
W początkowej fazie rozwoju, choroba okluzyjna nie daje wielu objawów, dlatego może być często ignorowana i nierozpoznana. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym mogą jednak przyczynić się do szybkiego rozpoznania i podjęcia leczenia, które zapobiegnie późniejszym powikłaniom. Niestety, Pacjenci najczęściej trafiają do lekarza w zaawansowanym stadium rozwoju choroby co skutkuje zazwyczaj długotrwałym leczeniem.
Objawami choroby okluzyjnej są:
Ostatnie stadium to rozchwianie i utrata zębów, którym mogą towarzyszyć silne zapalenia i stany wysokiej gorączki. Według niektórych badaczy nieprawidłowa okluzja jest częstszym czynnikiem powodującym utratę zębów niż próchnica.
Co ciekawe, uważa się , że wiele bólów uznawanych jako migrenowe ma swoje podłoże w chorobie okluzyjnej. Podobieństwo objawów do chorób neurologicznych sprawia jednak, że są one często błędnie interpretowane przez samych Pacjentów. Nieprawidłowe stykanie się ze sobą łuków zębowych sprawia, że mięśnie twarzy odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie ust, zbyt silnie się napinają i kurczą w sposób ciągły co prowadzi do ich niedotlenienia. Odkładają się w nich również produkty uboczne przemiany materii w skutek czego dochodzi do napięciowych dolegliwości bólowych, które obejmują całą głowę, a zwłaszcza okolice skroni (co jest zbieżne z objawami bólowymi przy stanach migrenowych).
Przyczyn powstania choroby okluzyjnej jest wiele, wśród najbardziej oczywistych wymienia się m.in. wady zgryzu i braki zębowe.
Nieprawidłowa okluzja może być również wynikową innych, niestomatologicznych, problemów zdrowotnych, wśród których wymienia się m.in: problemy ze stawami i kręgosłupem (przede wszystkim w odcinku piersiowym), zmiany reumatyczne czy też zaburzenia narządów ruchu - choroba okluzyjna dość często dotyka osoby z upośledzeniem funkcji ruchowych, często poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Choroba okluzyjna może wystąpić u Pacjentów w różnym wieku, a jej rozpoznanie jest również możliwe przez lekarzy innych specjalizacji, nie tylko stomatologów.
W zależności od stadium zaawansowania choroby z którą zgłasza się Pacjent, leczenie może być relatywnie szybkie lub też skomplikowane i długotrwałe.
Celem leczenia jest zawsze doprowadzenie do prawidłowych funkcji i ustawienia stawów, ale często łączy się ono z koniecznością wyprowadzenia wszystkich innych zmian i odchyleń narządu żucia.
Diagnostykę w postępowaniu leczenia zaburzeń okluzji rozpoczyna się od deprogramacji, o której możesz przeczytać w naszym artykule dostępnym TUTAJ.
W zależności od potrzeb i przygotowanego przez stomatologa prowadzącego planu, w procesie leczenia może okazać się konieczne dopasowanie górnych i dolnych zębów względem siebie poprzez zeszlifowanie punktów zaburzających zgryz czy wykonanie korekty wypełnień w celu prawidłowego zamykania szczęki. Może zaistnieć konieczność wdrożenia leczenia protetycznego, implantologicznego i ortodontycznego w interdyscyplinarnym zespole. Elementem leczenia może być również fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego.
W Apolonia Med diagnozujemy Pacjentów holistycznie, planując i prowadząc leczenie w zespole lekarzy różnych specjalizacji. To gwarancja skutecznego leczenia przyczyn, a nie objawów choroby.
Osoby podejrzewające u siebie występowanie choroby okluzyjnej kierowane są do doktor Elżbiety Zalewskiej - specjalisty w zakresie deprogramacji i planowania leczenia zaburzeń okluzji.