Aparat ortodontyczny ustawia prawidłowy zgryz, który musi zostać zatrzymany we właściwym ułożeniu po jego ściągnieciu. W tym celu, po zakończonym leczeniu ortodontycznym, stosuje się aparat retencyjny zwany również retainerem.
Retencja jest koniecznością jeśli chcemy utrzymać efekt korekty ortodontycznej na stałe - bez jej zastosowania istnieje duże ryzyko, że zęby i szczęki powrócą do poprzedniego, niewłaściwego ułożenia.
Dlatego, jeśli nosisz aparat ortodontyczny, niewątpliwie czeka Cię również tego rodzaju utrwalenie pozytywnych rezultatów korekcji uzębienia. Nasz ortodonta - Msc Orth. Joanna Nowicka - poinformuje Cię o możliwościach jakie są dostępne i jednocześnie zaproponuje najlepszą dla Ciebie opcję.
Stałe i ruchome - to podstawowy podział. Stały aparat retencyjny wykonany jest z bardzo cienkich szyn metalowych, które są na stałe przyklejone do wewnętrznej strony zębów tworząc łuk. W przypadku zastosowania tego typu aparatu, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny i dokładne usuwanie resztek pokarmu z przestrzeni znajdujących się między szyną a zębami. Retainer ruchomy to najczęsciej przezroczysta nakładka, którą na początek nosi się przez cały dzień, a później zakłada jedynie na noc (szczegółowe zalecenia stosowania otrzymasz od ortodonty).
O wyborze rodzaju retainera decyduje ortodonta mając na uwadzę wadę zgryzu, która podlegała korekcie w trakcie leczenia. Na wybór wpływ może mieć również wiek pacjenta, który determinuje długość stosowania planowanej retencji.
Długość stosowania aparatu retencyjnego jest zawsze kwestią indywidualną. Zwyczajowo retencja powinna trwać tyle, ile trwało noszenie aparatu ortodontycznego, czyli 18-30 miesięcy. Czas leczenia retencyjnego zależy jednak od korygowanej wady oraz od wieku pacjenta. Im starszy pacjent, tym większa predyspozycja zębów do powrotu do pierwotnego, wadliwego ułożenia. Zdarza się więc, że okres retencji może być kilkuletni a nawet dożywotni. W Apolonia Med przypadek każdego pacjenta analizowany jest indywidualnie, by zastosować jak najlepsze rozwiązanie, które zachowa pozytywne efekty terapii mimo upływu lat.
Aparat retencyjny zabezpiecza długotrwałe utrzymanie rezultatów leczenia ortodontycznego. Noszenie retainera jest bardzo ważne ze względu na stały nacisk warg, policzków i języka na zęby ustawione po leczeniu w prawidłowej pozycji! Ułatwia również odbudowę tkanek przyzębia oraz dziąseł, które zostały naruszone w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym. Nie należy więc bagatelizować, ani pomijać roli, jaką odgrywa aparat retencyjny w drodze do zatrzymania efektów leczenia w postaci pięknego i zdrowego uśmiechu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samych aparatów ortodontycznych - zajrzyj na nasz wpis klikając tutaj.