Biżuteria nazębna (Skyce), to nic innego jak mała ozdoba przyklejona do zęba - najczęściej przedniego (siekacze boczne i kły), górnego od strony wargi. Istnieje wiele wzorów Skyce, a ich celem jest rozświetlenie uśmiechu. Osoby zainteresowane mogą wybierać ozdoby wykonane ze złota, metali nieszlachetnych lub takie w formie diamencików i kryształków, np. Svarovski.
Współcześnie zakładanie ozdób nie wymaga wiercenia czy szlifowania i trwałego uszkodzenia zęba. Zabieg jest raczej kosmetyczny i polega na oczyszczeniu zęba, wytrawieniu szkliwa i przyklejeniu ozdoby specjalnym preparatami wiążącymi - najczęściej płynnymi materiałami kompozytowymi w kolorze zęba. Materiał ten jest następnie utwardzany poprzez naświetlanie lampą UV. Cały zabieg jest bezbolesny i trwa około 20 minut.
Trwałość takiego połączenia wynosi około roku czasu. Zdarza się jednak, że ozdoba odklei się wcześniej. Co ważne - zabieg jest odwracalny. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy zdjąć ozdobę wcześniej, należy udać się do gabinetu stomatologicznego.
Jeśli zabieg założenia ozdoby nazębnej zostanie wykonany przez profesjonalistę w gabinecie stomatologicznym, można uznać, że jest on całkowicie bezpieczny. Warunkiem utrzymania dobrej kondycji miejsca założenia ozdoby, jest właściwa higiena jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że miejsce założenia ozdoby stanowi miejsce odkładania się płytki nazębnej i może przyczyniać się do rozwoju bakterii, a tym samym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania próchnicy i chorób dziąseł.
Założenie ozdoby może wywołać również chwilowe, miejscowe podrażnienie błony śluzowej, która kontaktuje z ciałem obcym - podobnie jak np. w przypadku założenia aparatu ortodontycznego. Podrażnienie to najczęściej ustępuje samoistnie.
W zależności od materiału, z którego została wykonana biżuteria, może dojść do reakcji alergicznej - jest to indywidualna kwestia. Wybierając ozdobę należy upewnić się, że nie jest się uczulonym na materiał, z którego jest wykonana.
Zdjęcie ozdoby może wiązać się z mikrouszkodzniem powierzchni szkliwa lub jego odwapnieniem w miejscu, w którym przyklejona była ozdoba. Będzie to widoczne w postaci białej plamki - tak jak w przypadku zdjęcia aparatu. Odwapnienie ustępuje po zregenerowaniu tkanki, ale ogólną ocenę stanu zdrowia zęba po zdjęciu ozdoby, zawsze sprawdza stomatolog.
Osoby zainteresowane założeniem ozdoby nazębnej, zapraszamy na konsultację do doktory Elżbiety Zalewskiej.