FB
FB

Na ratunek nadwrażliwości!

Odczuwasz przeszywające wrażenie bólu kontaktowego w trakcie jedzenia lodów, picia gorących napojów, a nawet mycia zębów? Prawdopodobnie cierpisz na nadwrażliwość zębów, która jest powszechnie spotykaną dolegliwością, nie mniej nie należy jej bagatelizować.

Szkliwo tworzy przyległą i niezwykle szczelną, zewnętrzną warstwę, której zadaniem jest ochrona silnie unerwionej zębiny. Uszkodzenie szkliwa powoduje nadwrażliwość, ponieważ drażniące czynniki zewnętrzne docierają bezpośrednio do zakończeń nerwowych zębiny.

 

Gdzie szukać przyczyny?

Higiena jamy ustnej

Przede wszystkim zacznijmy od przyjrzenia się naszym nawykom higienicznym. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów twardą szczoteczką w połączeniu z mocno ścierającą pastą, np. wybielającą, w połączeniu ze złą techniką szczotkowania, może być pierwszą przyczyną powstawania mikrouszkodzeń w warstwie szkliwia. Dodatkowo może podrażniać, a nawet kaleczyć dziąsła, odsłaniając szyjki zębowe, których szkliwo już nie ochrania przez co są szczególnie wrażliwe.

Wady zgryzu

Krzywy zgryz lub problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym objawiające się mimowolnym zgrzytaniem zębami w czasie snu (bruksizm), również mogą powodować nadwrażliwość - tym razem od strony guzków zębowych.

Reakcje stresowe

Stres, którego objawem jest obgryzanie ołówków czy paznokcie również może prowadzić do nadwrażliwości.

Dieta

Jedzenie sporej ilości cytrusów, picie napojów gazowanych, kwaśnych sosów przyczynia się do zmiany odczynu śliny na kwaśny, a to z kolei prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa.

Zaburzenia odżywiania

Choroby przewodu pokarmowego, które powodują wyrzucanie treści żołądka jak to się dzieje między innymi w bulimii, nie są obojętne dla szkliwa.

 

Jak niwelować objawy nadwrażliwości?
  • stosować pastę do zębów nadwrażliwych o niskim poziomie ścieralności, ale bogatą w związki fluoru zamykające kanaliki zębinowe
  • szczoteczkę zmienić na miękką 
  • myć zęby po każdym posiłku ruchami wymiatającymi - w kierunku od dziąsła do korony
  • po zjedzeniu cytrusów, wypiciu napojów gazowanych - odczekać około godzinę lub obficie przepłukać jamę ustną wodą zanim umyjemy zęby
  • stosować nici dentystyczne i płyn do płukania ust zmniejszający nadwrażliwość
  • do czasu ustąpienia objawów - zimne napoje pij przez słomkę

 

Leczenie cięższych stanów

W przypadku znacznego uszkodzenia szkliwa albo odsłonięcia szyjek i obniżenia linii dziąseł, konieczna jest wizyta u stomatologa, który posiada znacznie większy wachlarz możliwości walki z nadwrażliwością. Może pokryć zębów fluorem, który szybko przynosi ulgę lub zastosować preparat działający jak szkliwo w płynie. Taki preparat wspomaga odbudowę szkliwa i pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie.

Pamiętaj, by nadwrażliwość zgłosić swojemu lekarzowi w czasie wizyty kontrolnej!

Udostępnij
Umów wizytę online