Szkliwo tworzy przyległą i niezwykle szczelną, zewnętrzną warstwę, której zadaniem jest ochrona silnie unerwionej zębiny. Uszkodzenie szkliwa powoduje nadwrażliwość, ponieważ drażniące czynniki zewnętrzne docierają bezpośrednio do zakończeń nerwowych zębiny.
Higiena jamy ustnej
Przede wszystkim zacznijmy od przyjrzenia się naszym nawykom higienicznym. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów twardą szczoteczką w połączeniu z mocno ścierającą pastą, np. wybielającą, w połączeniu ze złą techniką szczotkowania, może być pierwszą przyczyną powstawania mikrouszkodzeń w warstwie szkliwia. Dodatkowo może podrażniać, a nawet kaleczyć dziąsła, odsłaniając szyjki zębowe, których szkliwo już nie ochrania przez co są szczególnie wrażliwe.
Wady zgryzu
Krzywy zgryz lub problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym objawiające się mimowolnym zgrzytaniem zębami w czasie snu (bruksizm), również mogą powodować nadwrażliwość - tym razem od strony guzków zębowych.
Reakcje stresowe
Stres, którego objawem jest obgryzanie ołówków czy paznokcie również może prowadzić do nadwrażliwości.
Dieta
Jedzenie sporej ilości cytrusów, picie napojów gazowanych, kwaśnych sosów przyczynia się do zmiany odczynu śliny na kwaśny, a to z kolei prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa.
Zaburzenia odżywiania
Choroby przewodu pokarmowego, które powodują wyrzucanie treści żołądka jak to się dzieje między innymi w bulimii, nie są obojętne dla szkliwa.
W przypadku znacznego uszkodzenia szkliwa albo odsłonięcia szyjek i obniżenia linii dziąseł, konieczna jest wizyta u stomatologa, który posiada znacznie większy wachlarz możliwości walki z nadwrażliwością. Może pokryć zębów fluorem, który szybko przynosi ulgę lub zastosować preparat działający jak szkliwo w płynie. Taki preparat wspomaga odbudowę szkliwa i pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie.
Pamiętaj, by nadwrażliwość zgłosić swojemu lekarzowi w czasie wizyty kontrolnej!