Na naszym blogu przeczytasz o codziennej pracy chirurga w gabinecie stomatologicznym (kliknij tutaj jeśli chcesz zapoznać się z artykułem). Dziś pogłębimy ten temat pokazując z jak wieloma innymi specjalistami pracuje chirurg stomatologiczny i jaką może odegrać rolę w...diagnostyce nowotworowej. Temat ten rozjaśni nam lekarz dentysta Michał Perkowski - chirurg stomatologiczny przyjmujący w Apolonia Med.
Doktorze czy w codziennej pracy współpracuje Pan z innymi specjalistami czy wszystkie zabiegi i proces leczenia prowadzi Pan samodzielnie bez ich udziału?
Wszystko zależy od Pacjenta i jednostki chorobowej. Pacjenci leczeni przewlekle często wymagają przygotowania kardiologicznego, endokrynologicznego, internistycznego przed zabiegiem, polegającego na wyrównaniu np. hormonów, ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukrów we krwi, modyfikacji leczenia przeciwzakrzepowego... Czasami jama ustna jest pierwszą okolicą w której manifestuje się choroba z zakresu innej specjalności np. niedokrwistość, choroby zapalne jelit, zaburzenia krzepnięcia, białaczki.
Z kolei z kolegami i koleżankami stomatologami wspólpraca odbywa się na okrągło. Endodonci kierują pacjentów w celu wykonania resekcji wieszchołków korzeni zębów, wyłuszczenia zmian okołowierzchołkowych. Ortodoci potrzebują od chirurga usunięcia zębów zatrzymanych, które utrudniają leczenie ortodontyczne. Ciekawym zabiegiem wykonywanym jednocześnie przez chirurga i ortodontę jest odsłanianie zębów zatrzymanych i „podłączanie” ich do aparatów ortodontycznych w celu sprowadzenia do łuków zębowych.
Nie można zapomnieć o przygotowaniu tzw. pola protetycznego przed wykonaniem protez przez protetyka. Polega ono np. na usunięciu włókniaków błon śluzowych, wygładzeniu egzostoz kostnych, pogłębieniu przedsionka jamy ustnej.
Leczenie implantoprotetyczne to oddzielna rozległa część pracy w której protetyk i chirurg bardzo ściśle współpracują zarówno przy planowaniu jak i przywracaniu utraconego uzębienia.
Dzięki komputerowym technikom wirtualnego planowania leczenia implantoprotetycznego, chirurg planuje pozycje implantów, szablony chirugiczne razem z technikiem dentystycznym, który wykonuje prace metodą wydruków 3D.
Zabiegi na granicy zatoki szczękowej jak podniesienie jej dna w celu stworzenia warunków pod implant mogą być wykonane nieraz wyłacznie po leczeniu chorych zatok przez laryngologa.
Przy odpowiednich wskazaniach, dla przyśpieszenia efektów leczenia mioterapeutycznego lub profilaktycznie u najmłodszych Pacjentów, wykonuje się podcięcie wędzideł warg, języka.
Wszystkie wycięte, wyłuszczone zmiany muszą być przebadane histopatologicznie przez patomorfologa.
Na powyższych przykładach faktycznie widać jak ważne jest interdyscyplinarne podejście do leczenia Pacjentów. Ciekawy i ważny wydaje się zwłaszcza fakt, że w jamie ustnej można dostrzec zaczątki schorzeń innych układów, również zmiany nowotworowe. Jaką rolę może odegrać chirurg stomatologiczny właśnie w zakresie zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej?
Tak zwaną czujność onkologiczną powinien mieć każdy stomatolog. Każda wizyta jest świetną okazją do zbadania jamy ustnej pod kątem niepokojących zmian. Jako pracownik Kliniki Chirurgii Szczękowo Twarzowej jestem wyczulony na zmiany o charaktedze odleżyn, owrzodzeń, niegojących się ran, hiperkeratoz, zmian pigmentacji, zaburzeń symetrii itd. Leczenie i profilaktykę rozpoczynamy od wyeliminowania potencjalnych przyczyn niepokojących zmian np. ostrych krawędzi zębów, starych uzupełnień protetycznych, nieprawidłowo wyrżniętych zębów powodującyh przewlekłe przygryzanie błony śłuzowej, palenia tytoniu.
Po obserwacji zmiany niedłuższej niż 2 tygodnie konieczne jest pobranie wycinka/ biopsji do badania histopatologicznego. Przy rozpoznaniu raka konieczna jest dalsza diagnostyka, USG szyi, TK twarzoczaszki z kontrastem i lecznie chirurgiczne, ewentualnie uzupełniająca radioterapia w wyspecjalizowanym oddziale chirurgii szczękowo twarzowej lub otorynolaryngologii.