Możliwości naprawy wad zgryzu, jakie daje współczesna ortodoncja, są nieograniczone. Dobry ortodonta zawsze będzie dążył do zastosowania leczenia zachowującego wszystkie zęby Pacjenta, a na ich ewentualne usunięcie zdecyduje się w absolutnej ostateczności. W swojej pracy ortodonta wykorzystuje przede wszystkim różnego rodzaju aparaty ortodontyczne.
Ponieważ ich ilość jest znaczna, a różnice często są dla Pacjentów mylące, postanowiliśmy przybliżyć Wam trochę tematykę aparatów jakie wykorzystujemy w Apolonia Med zwracając uwagę na wady i zalety każdego z nich.
Jego działanie opiera się na przesuwaniu zębów za pomocą siły wytworzonej przez łuk, który utrzymany jest w zamkach za pomocą ligatur - m.in. gumek. To aparat popularny zwłaszcza wśród młodzieży ponieważ umożliwia zmianę koloru gumek przy okazji każdej wizyty kontrolnej.
Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów klasycznych:
Zalety:
Wady:
To duży krok w rozwoju ortodoncji. Elementarną zasadą podczas leczenia jest przesuwanie się metalowego łuku w szczelinie zamka, który został opracowany tak, by tarcie w trakcie ruchu było maksymalnie zredukowane. Łuk przesuwa się w szczelinie zamka z minimalnym oporem, dzięki czemu skraca się czas leczenia.
Podobnie jak w przypadku aparatów klasycznych, wyróżniamy dwa rodzaje aparatów samoligaturujących:
Zalety:
Wady:
To rozwiązanie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na widoczne aparaty. Jego umiejscowienie po wewnętrznej stronie uzębienia pozwala pacjentowi na zachowanie dotychczasowej estetyki uśmiechu bez widocznych elementów aparatu. Wszystkie elementy aparatu są przygotowywane indywidualnie dla każdego Pacjenta dzięki czemu są maksymalnie dopasowane do kształtu zębów.
Zalety:
Minusy:
To metoda leczenia ortodontycznego przy pomocy przezroczystych, zdejmowanych szyn, które prostują zęby zastępując jednocześnie aparaty stałe i ruchome. Nakładki są estetyczne, a ich działanie jest bezbolesne. Zestawy szyn wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, by jak najlepiej przylegać do zębów. Ta metoda jest przeznaczona dla bardzo zdyscyplinowanych pacjentów, którzy ściśle przestrzegają zaleceń lekarza odnośnie czasu noszenia nakładek.
Zalety:
Minusy:
To aparaty, które można wyjmować z ust np. do jedzenia, picia, mycia zębów. Ich przeznaczenie kierowane jest najczęściej do dzieci między 6 a 11 rokiem życia.
Z uwagi na ich budowę wyróżnia się:
Aparaty ruchome pełnią istotną rolę w zapobieganiu rozwojowi wad zgryzu, a niektóre z nich (czynnościowe) pobudzają części kostne szczęk do wzrostu w odpowiednim kierunku, zapewniając przyszłemu uzębieniu stałemu odpowiednią ilość miejsca w jamie ustnej.
W wielu przypadkach podjęcie leczenia aparatem ruchomym we wczesnym stadium rozwoju uzębienia, może wyeliminować w przyszłości leczenie aparatem stałym.
W procesie leczenia dziecka aparatem ruchomym znaczącą rolę odgrywają rodzice pilnujący dyscypliny w jego noszeniu oraz czuwający nad prawidłową funkcjonalnością (dokręcanie śrub, sprawdzanie czy elementy druciane nie uległy zniszczeniu, regularne wizyty kontrolne).