Chcesz mieć zdrowy i śnieżnobiały uśmiech? Wydaje się, że dzięki dostępności niezliczonej ilości drogeryjnych preparatów, to niezwykle proste. Czy mamy jednak wystarczającą wiedzę na temat możliwości i różnic w wybielaniu zębów domowymi sposobami, a tymi wykorzystywanymi profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym?
Zacznijmy jednak od tego, że na kolor zębów wpływa bardzo wiele czynników. Naturalny kolor zębów zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych i nie zawsze jest śnieżnobiały. Zmienia się również na przestrzeni życia pod wpływem nawyków żywieniowych, przyjmowania leków, palenia papierosów, spożywania nadmiernej ilości czarnej herbaty, kawy czy czerwonego wina oraz niewłaściwej pielęgnacji.
A czym w ogóle jest wybielanie zębów? To nic innego jak zachodzący na powierzchni szkliwa proces utleniania widocznie rozjaśniający jego odcień.
Pasty wybielające, drogeryjne nakładki z żelem, lampki UV są dziś powszechnie dostępne w większości sklepów kosmetycznych.
Niestety - tego rodzaju preparaty nie dają długotrwałego efektu, a taki może zagwarantować jedynie wykonanie profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym.
Preparaty stosowane w warunkach domowych są w stanie jedynie wspomagać uzyskany u stomatologa efekt wybielania szkliwa oraz przedłużyć jego trwałość.
Należy również pamiętać, iż o ile stosowanie popularnych past do mycia zębów z aktywnymi substancjami wybielającymi uznaje się za bezpieczne, o tyle przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do nadwrażliwości kanalików zębowych (objawiających się nawet bólem zębów) i podrażnienia dziąseł.
Aby tego uniknąć i mieć pewność, że nasze zęby wybielane w sposób bezpieczny - należy robić to pod okiem specjalisty. Jak się do tego przygotować?
Lekarz ma możliwość przeprowadzenia wywiadu, sprawdzenia i oceny stanu uzębienia oraz zaproponowania najodpowiedniejszej metody wybielania. Przed rozpoczęciem wybielania należy bezwzględnie zadbać o wyleczenie wszelkich ubytków! Licówki, implanty czy wypełnienia nie poddają się wybielaniu - tym bardziej istotne jest przeprowadzenie zabiegu w sposób, który sprawi, że nie będą widoczne różnice w odcieniu poszczególnych zębów. Może się jednak okazać, że zaistnieje konieczność wymiany starych wypełnień czy nawet licówek, których odcień zbytnio odbiegać będzie od efektu wybielania, który Pacjent chciałby uzyskać. Wizyta konsultacyjna jest więc momentem na dokładne zaplanowanie całego procesu odświeżenia wyglądu naszego uzębienia.
Niezbędna przed wybielaniem. To nic innego jak profesjonalne oczyszczanie zębów na które składają się działania usuwające nalot, kamień nazębny oraz polerujące powierzchnię zębów. Zdarza się, że już po wykonanym zabiegu higienizacji, zęby zyskują jaśniejszy odcień dzięki pozbyciu się z ich powierzchni wszelkich osadów. (Przeczytaj więcej o profesjonalnej higienizacji w naszym artykule TUTAJ)
Jedną z metod wybielania jest metoda nakładkowa, w której wykorzystuje się specjalne, winylowe szyny dopasowane indywidualnie do kształtu szczęki i wielkości zębów (takiego efektu dopasowania nigdy nie zagwarantują nam uniwersalne nakładki drogeryjne). Szyny wypełnione są środkiem wybielającym - najczęściej nadtlenkiem karbamidu. Takie szyny Pacjent zakłada samodzielnie, zazwyczaj na całą noc przez okres jednego do dwóch tygodni. Efekt? Wyraźnie wybielone zęby, których odcień utrzymuje się nawet do kilku lat. To najlepsza metoda zapewniająca widoczny i długotrwały efekt.
Zabieg wybielania, jak w zasadzie każdy zabieg estetyczny, z czasem wymaga powtarzania. W przypadku metody nakładkowej, zaleca się regularne 1-2 dniowe kuracje przypominające co kilkanaście miesięcy.
Inną metodą wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest metoda wykorzystująca światło UV. Zabie wykonywany jest w gabinecie, na zęby Pacjenta nakładany jest specjalny żel aktywujący się pod wpływem naświetlania, które trwa (w zależności od oczekiwanego efektu) kilkadziesiąt minut.