FB
FB

“Hollywood smile” – marzenie w zasięgu stomatologii estetycznej

Z portali internetowych, gazet i z telewizji spoglądają na nas celebryci zachwycający lśniącymi, białymi zębami, pełnym zgryzem i oszałamiającym uśmiechem. Doktor Elżbieta Zalewska przybliża możliwości jakie dają nam dziś protetyka i stomatologia zachowawcza, by spełnić marzenie o zdrowych i pięknych zębach.

 

Jakie są obecnie trendy w świecie protetyki i stomatologii estetycznej, z których Pani Pacjenci korzystają najczęściej?

Elżbieta Zalewska: Pacjenci zgłaszają się z różnymi problemami, ale w dzisiejszych czasach znaczna ich część chce mieć piękne, białe zęby w odcinku przednim. Z pomocą przychodzą tu uzupełnienia protetyczne - licówki i korony pełnoceramiczne. Korony i licówki były stosowane w stomatologii również kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu, ale to w jaki sposób je teraz projektujemy i jak one wyglądają w ustach, to zupełnie inna sprawa.

Teraz projektujemy zęby tak, aby pasowały do twarzy i rysunku ust, dlatego ważna jest fotografia (portret) pacjenta, wykonany na wizycie konsultacyjnej. Obecnie licówki i korony naśladują naturę w najdrobniejszym detalu widocznym nawet pod mikroskopem! Nasi technicy o to dbają, dlatego są tak piękne!

 

Czy wraz z rozwojem technologii wykorzystywanych w protetyce, można mówić o zwiększonej trwałości materiałów i wydłużenia czasu użytkowania np. licówek?

Elżbieta Zalewska: Oczywiście, prace protetyczne wykonane w najnowszej technologii (np. licówki e-max), są wykonane nie tylko z najlepszego materiału, ale i doskonale dopasowane (sprawdzamy to w powiększeniu wykorzystując lupy i mikroskop) a więc i  tym samym trwalsze. Słabo dopasowana praca nie trzyma się tak długo.

Krokiem milowym w stomatologii stała się praca w powiększeniu. Leczymy przy użyciu lup czy pod mikroskopem - nie tylko w protetyce, ale i w endodoncji. To pozwala nam na większą dokładność, a ta z kolei wydłuża czas użytkowania korony czy zęba wyleczonego kanałowo.

Inna sprawa to, że na trwałość prac wpływa kompletne wyleczenie pacjenta. Czyli np. odbudowany koroną ząb będzie służył dłużej jeśli pacjent zostanie wyleczony również z wady zgryzu. Czasem wypadająca „plomba”czy „odkruszona” korona to sprawa wady zgryzu czy innych problemów stomatologicznych, a nie „słabego” materiału. I my staramy się to wyłapać.

 

Słysząc od Pacjenta zdanie „chcę mieć hollywoodzki uśmiech” – jakie są pierwsze kroki działania jakie zaproponuje stomatolog? Co najszybciej można zrobić, by osiągnąć taki efekt?

Elżbieta Zalewska: Droga do pięknego uśmiechu nie zawsze jest szybka. Wiem, może to niepopularne w obecnych czasach stwierdzenie, bo zewsząd krzyczą reklamy, że wszystko możemy mieć w jeden dzień. Dla nas ważne jest aby efekt, który osiągniemy był wspaniały, ale i trwały.

Czasami leczenie będzie złożone, bo przyczyna „brzydkiego uśmiechu” jest złożona. Ważne aby to zrozumieć. Dlatego na wizycie konsultacyjnej, gdzie wykonamy pełną diagnostykę, wytłumaczymy problem i „zaprojektujemy” uśmiech. Pracujemy na zdjęciach fotograficznych, pokazujemy jak może wyglądać nowy uśmiech. Dzięki dostępnej dziś technice możemy go nawet przymierzyć w ustach, wykonując tzw. mock-up (nowe zęby z próbnego materiału).

Pierwszy krok to konsultacja, rozmowa. Pozwala mi to poznać pacjenta, jego oczekiwania, zbadać go, zlecić badania. Plan działania tworzy się w oparciu o badania, ale i w oparciu o konsultację z ortodontą, chirurgiem i periodontologiem.

Nie ma jednej recepty na piękny uśmiech, bo każdy przypadek jest inny. Ważny podkreślenia jest jednak fakt, że na każdą przypadłość, współczesna stomatologia znajduje odpowiednie rozwiązania.

 

lek. stom. Elżbieta Zalewska

Współwłaścicielka Apolonia Med, specjalizuje się w protetyce, implantoprotetyce oraz stomatologii estetycznej. W swojej pracy korzysta m.in. z technologii cyfrowego projektowania uśmiechu - Digital Smile Design.

Pacjentom proponuje holistyczne podejście przedstawiając interdyscyplinarne plany leczenia we współpracy ze specjalistami innych dziedzin stomatologii.

Uwielbiana i doceniana przez Pacjentów co potwierdzają opinie m.in. ze Znany Lekarz.

 

 

Udostępnij
Umów wizytę online