Stomatolodzy mogą mieć swój znaczący udział w wykrywaniu cukrzycy ponieważ choroby jamy ustnej są bardzo częste właśnie u cukrzyków. Zmiany chorobowe takie jak próchnica czy stany zapalne dziąseł postępują szybciej i trudniej się goją. Pacjenci dotknięci cukrzycą są bardziej podatni na zmiany grzybicze. Osoby w podeszłym wieku (60-70 lat) mają też mniej zębów niż ich rówieśnicy, a sama cukrzyca może stanowić przeciwwskazanie w przypadku chęci wszczepienia implantów - o tym jednak decyduje lekarz.
Cukrzyca to podstępne schorzenie, które może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat stąd problem późnej rozpoznawalności nawet w krajach o rozwiniętej diagnostyce i bardzo dobrej, podstawowej opiece medycznej. W Polsce żyje ok 3 milionów Pacjentów z cukrzycą, ale szacuje się pół miliona nie jest świadomych jej występowania! Ponad drugie tyle cierpi na tzw. stan przedcukrzycowy - również bez świadomości jego obecności.
Stomatolog, który zaobserwuje objawy takie jak m.in. grzybicze zakażenie w kącikach ust, suchość w jamie ustnej, problemy z unaczynieniem języka, szybko postępujące ubytki czy próchnicę może zasugerować Pacjentowi wykonanie morfologii i konsultację wyników z lekarzem rodzinnym lub internistą. Dlatego też, tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne jamy ustnej - diagnostyka wielu chorób ogólnoustrojowych może mieć tu swój początek! Wymagaj od swojego stomatologa kompleksowego podejścia i patrzenia na choroby jamy ustnej w kontekście całego organizmu.
Dodatkowo, każdy we własnym zakresie raz do roku powinien udać się na badanie poziomu cukru we krwi. Dotyczy to przede wszystkim osób z nadwagą, osób o niskiej aktywności fizycznej, osób, które w rodzinie mają przypadki choroby cukrzycowej, osób cierpiących na nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, kobiet z zespołem policystycznych jajników, przebytą cukrzycą w ciąży czy urodzeniem dziecka o wadze większej niż 4kg.
Regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi może stanowić swego rodzaju kompas kierujący codziennymi zachowaniami i zmianami stylu życia. Wyniki w górnych granicach normy to ostrzeżenie i ostatni dzwonek na podjęcie próby zapobiegnięcia chorobie.
Stan przedcukrzycowy to nie cukrzyca, ale w każdej chwili może się w nią zmienić. Potraktuj go jak ostrzeżenie i moment podjęcia działań, których celem jest doprowadzenie poziomu glukozy do normy poprzez zmianę stylu życia - nawyków żywieniowych i podjęcia regularnej aktywności fizycznej.
Apolonia-Med to miejsce, w którym Pacjentów diagnozujemy i leczymy intyerdyscyplinarnie w zespołach lekarzy wielu specjalizacji, bo dla nas Pacjent to skomplikowany organizm wymagający kompleksowej opieki.