Lakowanie zębów – profilaktyka od najmłodszych lat

Zachowanie zdrowych zębów na lata jest celem każdego z nas. Niestety nasze zęby każdego dnia narażone są na wiele chorób, a najbardziej powszechną jest próchnica. Możemy zwalczać jej skutki bądź zapobiegać. Ważne, by wiedzieć jakie rozwiązania oferuje współczesna stomatologia.

 

Jednym z profilaktycznych zabiegów zabezpieczających zęby przed próchnicą jest lakowanie. Zabieg polega na pokrywaniu specjalnym lakiem bruzd znajdujących się na powierzchni zębów - zwłaszcza trzonowych i przedtrzonowych. Powierzchnia zębów trzonowych nie jest równa, znajdują się na niej pofałdowania i szczeliny ułatwiające przeżuwanie pokarmów, ale to w tych miejscach zalega też najczęściej płytka nazębna będąca główną przyczyną powstawania próchnicy. Lak uniemożliwia odkładanie się płytki nazębnej w bruzdach i ułatwia codzienną higienę.

 

Kiedy lakować zęby?

Jak najwcześniej. Lakowanie u dzieci sprawdza się najlepiej dlatego zabieg ten warto wykonać tuż po pojawieniu się pierwszych stałych zębów trzonowych. Kolejne pojawiające się zęby należy lakować przy kolejnych wizytach nie czekając aż pojawią się wszystkie.

Co ciekawe, coraz bardziej świadomi powikłań próchniczych rodzice, przyprowadzają na lakowanie zębów nawet dwuletnie dzieci, by zabezpieczyć zęby mleczne - wiedząc, że ich stan będzie miał znaczący wpływ na zdrowie zębów stałych.

 

Bezbolesny zabieg

Stomatolog dokładnie oczyszcza powierzchnię lakowanego zęba, a następnie nanosi na niego preparat wytrawiający w postaci żelu. Po chwili żel ten jest dokładnie usuwany, a ząb jest osuszany. Na tak przygotowany ząb nanoszona jest cienka warstwa laku, która dokładnie wypełnia wszelkie zagłębienia i bruzdy na powierzchni zęba. Najmłodsi mogą często wybrać kolor laku, dzięki czemu cała procedura staje się zabawniejsza.

 

Inne zabiegi przeciwdziałające próchnicy

To lakierowanie i lapisowanie zębów. Lakierowanie polega na pokryciu całej powierzchni zębów lakierem, który uwalnia fluor. Fluor przedostając się do szkliwa wzmacnia jego strukturę.

Lapisowanie to zabieg hamowania rozwiniętego procesu próchnicowego stosowany głównie przy zaawansowanej próchnicy zębów mlecznych. W tym przypadku wykorzystywany jest azotan srebra, który powoduje przebarwienie leczonych zębów na kolor czarny.

Udostępnij
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram