Katar, kaszel, ból stawów - klasyczne objawy zbliżającego się przeziębienia. W takiej sytuacji zaplanowaną wizytę u stomatologa lepiej przełożyć, a wybrać się do lekarza rodzinnego. Jeśli infekcja okaże się być zakaźną, wizyta u stomatologa (podobnie jak w pracy) może skutkować zarażeniem innych pacjentów oraz personelu. Dodatkowo infekcje z uporczywym kaszlem, katarem i zatkanym nosem są źródłem dyskomfortu pacjenta, któremu ciężko wytrzymać do końca wizyty, nie wspominając już o ogólnym osłabieniu organizmu.
Powszechna choroba wirusowa skóry i błon śluzowych, która dotyka co trzeciego dorosłego Polaka. Opryszczka jest jest jednym z przeciwwskazań do wizyty u dentysty. Dlaczego? W czasie leczenia stomatologicznego może dojść do podrażnienia tej wrażliwej zmiany. Istnieje ryzyko pęknięcia pęcherzyka z płynem surowiczym, który może rozlać się na większą powierzchnię błon śluzowych jamy ustnej, np. gardło powodując wtedy opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.
Wirus opryszczki jest wyjątkowo zakaźny i może być niebezpieczny przy bezpośrednim kontakcie dla personelu medycznego.
W przypadku wystąpienia opryszczki, wizyta stomatologiczna powinna być przełożona do czasu całkowitego ustąpienia zmian chorobowych.
Zaleca się, by w trakcie miesiączki unikać wszelkich planowanych zabiegów chirurgicznych np. ekstrakcji zębów (np. ósemek), wszczepiania implantów czy wykonywania rekonstrukcji dziąseł.
W tym czasie zmniejsza się krzepliwość krwi i rośnie ryzyko wystąpienia krwotoków. Tkanki są też bardziej wrażliwe na ból. Warto zachować środki ostrożności, by zminimalizować ryzyko powikłań.
Dodatkowo zabiegi takie jak np. usuwanie kamienia nazębnego czy zakładanie wypełnienia najlepiej wykonywać około tydzień po zakończeniu miesiączki - to również w związku z lepszą tolerancją bólową w tych dniach cyklu.
Ciąża to oczywiście nie choroba, ale są sytuacje, kiedy lepiej zachować ostrożność. Jednym z zabiegów, których nie powinno się wykonywać w czasie ciąży i karmienia piersią jest zbieg wybielania zębów (niezależnie od metody). Wpływ substancji wybielających na płód jest wciąż słabo zbadany więc nie zaleca się podejmowania ryzyka. Dodatkowo po takim zabiegu może wystąpić nadwrażliwość dziąseł, która w połączeniu ze zmianami hormonalnymi w tym okresie może spowodować zwiększoną podatność na obrzęk, krwawienie i wystąpienie infekcji.
Co do pozostałych czynności stomatologicznych wykonywanych w czasie ciąży, zawsze należy skonsultować się ze swoim stomatologiem. Pamiętajmy, że leczenie zębów w ciąży jest konieczne jeśli wystąpi taka potrzeba. Lekarz zadecyduje o możliwości wykonania zdjęcia RTG oraz ewentualnym leczeniu, np. kanałowym i być może zaproponuje termin dobrany odpowiednio do rozwoju ciąży.
Niezależnie od przyczyny niemożności skorzystania z zaplanowanej wcześniej wizyty stomatologicznej, zawsze należy ją odwołać z należytym, maksymalnym możliwym wyprzedzeniem, by ze zwolnionego terminu mogli skorzystać inni pacjenci.