FB
FB

Nowoczesna protetyka – wkłady koronowe inlay, onlay, overlay

Protetyka przychodzi dziś z wieloma rozwiązaniami umożliwiającymi wykonywanie uzupełnień w zębach ze znacznym stopniem zniszczenia.

Trzema rodzajami takich wypełnień są:
- wypełnienie typu inlay
- wypełnienie typu onlay
- wypełnienie typu overaly

Co je różni od tradycyjnej „plomby“? Przede wszystkim fakt, że są to wypełnienia koronowe, wykonywane w laboratorium protetycznym ze specjalnego kompozytu lub ceramiki. Są to więc swego rodzaju wkłady koronowe, które stosuje się by uzupełnić ubytek w zębie spowodowany np. przez próchnicę.

Wypełnienie inlay pokrywa część powierzchni żującej zęba – stoki guzków, ale bez ich szczytów. Nowoczesne materiały stomatologiczne i technika opracowania ubytków, pozwalają zastąpić ten rodzaj wypełnienia kompozytem.

Wypełnienie onlay – nakład – podobne do wypełnienia inlay, ale zawiera już również szczyty guzków. Pokrywa więc całą powierzchnię żującą zęba. Pomaga również odtworzyć tzw. punkty styczne, czyli miejsca w których zęby stykają się ze sobą.
To bardzo trwałe wypełnienie, które dodatkowo zabezpiecza ząb przed pęknięciem.

Wypełnienie overaly – nadkład – pokrywa nie tylko całą powierzchnię żującą zęba (stoki i szczyty guzków), ale również powierzchnie językowe, styczne, przedsionkowe – w zależności od przypadku.

 

Jakie są zalety stosowania wkładów koronowych?
- są szczelniejsze od tradycyjnej plomby
- bardziej dokładnie i szczegółowo odwzorowują naturalną anatomię zęba, co sprzyja ustawieniu prawidłowego punktu styku zębów
- są bardziej estetyczne i nie przebarwiają się, a opracowanie ich w laboratorium pozwala na maksymalne zbliżenie wkładu do wyglądu naturalnego zęba
- są trwalsze (zwłaszcza wkłady wykonane z materiałów ceramicznych)
- można je stosować w przypadku dużych ubytków

O możliwości zastosowania tego typu wypełnień może zadecydować stomatolog na podstawie oceny zniszczenia zębów. Doświadczony protetyk oceni wady i zalety każdego rodzaju wypełnienia (kompozytowego i wkładu koronowego) i zaproponuje Pacjentowi najlepsze możliwe rozwiązanie.

W Apolonia Med specjalistą w tym zakresie jest doktor Elżbieta Zalewska posiadająca ogromne doświadczenie w zakresie odbudowy zniszczonych zębów przy pomocy najnowocześniejszych technik stomatologicznych.

Udostępnij
Umów wizytę online