Chirurgia stomatologiczna to potężny dział stomatologii, często niedoceniany - być może dlatego, że świadomość nas, Pacjentów, na temat pracy chirurga stomatologicznego jest raczej znikoma i kojarzy się przede wszystkim z usuwaniem zębów. Przeczytaj pierwszą część wywiadu z chirurgiem stomatologicznym Apolonia Med, doktorem Michałem Perkowskim i przekonaj się jak wiele może dla Ciebie zrobić taki specjalista, kiedy należy szukać u niego pomocy i jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegach chirurgicznych.
Doktorze, co może zrobić dla mnie chirurg szczękowy?
Najpopularniejszym zabiegiem jest usuwanie zębów, zarówno tych zniszczonych próchnicą będących przyczyną bólu, ropni, torbieli zapalnych jak i zębów zdrowych, z wskazań ortodontycznych i protetycznych.
Chirurg stomatologiczny zajmuje się również leczeniem następstw stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych korzeni zębów poprzez nacinanie i drenaż ropni, wyłuszczanie torbieli korzeniowych, resekcje wierzchołków korzeni zębów z wypełnieniem wstecznym. Również zębopochodne stany zapalne błony śluzowej zachyłka zębodołowego zatok szczękowych, torbiele wpuklające się do światła zatok szczękowych, ekstrakcje zębów szczęki związane ze zniszczeniem dna zatoki szczękowej, specyficzna anatomia zatok Pacjenta wymagają odpowiedniego zaopatrzenia możliwego w znieczuleniu miejscowym oraz plastyki połączeń ustno-zatokowych. Dla niektórych pacjentów brzmi to dość przerażająco, dlatego ważnym elementem naszej pracy jest dokładne wyjaśnienie Pacjentowi na czym polega jego schorzenie i jak będzie wyglądało leczenie.
Czy to wszystko?
Oczywiście nie. W warunkach gabinetu chirurg stomatologiczny zajmuje się również leczeniem chorób z grupy zaburzeń rozwoju twarzoczaszki i jamy ustnej. Wśród nich możemy wyróżnić takie jednostki jak zaburzone wyrzynanie zębów (zatrzymane zęby trzonowe „ósemki”, kły, przedtrzonowce), torbiele rozwojowe w obrębie szczęki, żuchwy i tkanek miękkich twarzy, zęby nadliczbowe, guzy zębopochodne, nowotwory łagodne kości szczęki, żuchwy oraz tkanek miękkich jamy ustnej.
W Apolonia Med zajmuję się również diagnostyką chorób gruczołów ślinowych, usuwaniem złogów z przewodów wyprowadzających czy wyłuszczaniem torbieli zastoinowych (tzw. mucocele).
Dla równowagi muszę dodać że chirurg stomatologiczny oprócz usuwania, wycinania przeróżnych zmian zajmuje się również regeneracją tkanek miękkich i twardych jamy ustnej oraz wszczepianiem implantów zębowych (więcej o implantach przeczytaj TUTAJ) będących jak dotąd najnowocześniejszą metodą przywracania braków zębowych i pięknego uśmiechu.
Podobno w przypadku urazów szczęki również czym prędzej należy zgłosić się do chirurga stomatologicznego?
Tak, chirurg udziela pierwszej pomocy po urazach twarzoczaszki, zębów, jamy ustnej. Szyje rany skóry i mięśni twarzy, tkanek jamy ustnej, warg, języka, replantuje zwichnięte zęby, usuwa zęby złamane, unieruchamia przy użyciu szyn i ligatur zęby zwichnięte, złamania wyrostków zębodołowych...
Pacjenci po utracie przytomności i z podejrzeniem złamań w obrębie górnego i dolnego masywu twarzy wymagają już diagnostyki i leczenia w warunkach szpitalnych oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej.
Czy wizyta u chirurga stomatologicznego skutkuje długą rekonwalescencją?
Dzisiejsze metody leczenia chirurgicznego i farmakologicznego pozwalają znacznie skrócić rekonwalescencję i wykonanie zabiegów możliwie atraumatycznie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu np. hematologicznemu, kardiologicznemu, endokrynologicznemu, możliwe jest wykonanie zabiegu u pacjentów z zaburzeniem krzepnięcia krwi, chorobami serca, układu krwionośnego, nerek, wątroby, zaburzeniami hormonalnymi itd.
Oczywiście nie możemy całkowicie oszukać fizjologii naszego organizmu. Takie reakcje jak obrzęk, krwawienie, ból, podwyższona temperatura ciała muszą się w mniejszym lub większym stopniu pojawić i towarzyszyć pacjentowi minimum 1-3 dni.
Na pocieszenie dodam że większość naszych Pacjentów czuje się lepiej niż się spodziewali. Najczęściej dolegliwości nie są bardzo nasilone i dokuczliwe. Dla najlepszego samopoczucia do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Pacjent powinien zjeść na 1-2 godziny przed zabiegiem lekki posiłek, być wyspanym, nie przeziębionym, a na 2-3 dni po zabiegu nie powinien mieć zaplanowanych aktywności wymagających wysiłku fizycznego czy psychicznego. Powinien mieć czas żeby odpocząć i zregenerować siły oraz dbać o okolicę po zabiegu według zaleceń.
Mówiąc o rekonwalescencji warto poruszyć temat ponownego przywrócenia pełnej funkcji aparatu żucia. Nieprzemyślane ekstrakcje zębów, zniszczenia tkanki kostnej czy niezadbanie poekstrakcyjne o zębodół może skutkować późniejszym przedłużeniem leczenia i pozostawieniem Pacjenta „bez zębów” na wiele miesięcy, co oczywiście skutkuje gorszym wyglądem, koniecznością maskowania braków zębowych podczas mowy, jedzenia, uśmiechu i w efekcie niższą pewnością siebie i samooceną. W Apolonia Med staramy się planować leczenie długofalowo tak aby doprowadzić Pacjenta do odzyskania pełnego uzębienia i uśmiechu w możliwie najkrótszym czasie.
Zabiegi chirurgiczne mogą się kojarzyć z bólem. Czy są już takie sposoby znieczulenia Pacjenta, żeby były całkowicie bezbolesne?
Oczywiście, przedzabiegowe wyprowadzenie Pacjenta z ostrej fazy stanu zapalnego, oraz adekwatna ilość odpowiednio podanego znieczulenia miejscowego najczęściej wystarczają do zupełnie bezbolesnego wykonania zabiegu. U Pacjentów z podwyższonym poziomem lęku możliwe jest zastosowanie premedykacji. Wówczas Pacjent powinien się zjawić z osobą która zaopiekuje się nim po zabiegu i odwiezie go do domu.