Czy wiesz, że nasze dziąsła są naturalną barierą, która niemożliwa bakteriom wnikanie do naszego organizmu? Dziąsła są również wskaźnikiem zdrowia całego organizmu! W wyniku tzw. zaburzeń ogólnoustrojowych lub działania czynników drażniących może dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego, który objawia się właśnie m.in. krwawieniem. Dziąsła dotknięte stanem zapalnym są tkliwe i zaczerwienione, może pojawić się opuchlizna oraz nieprzyjemny zapach z ust! Cięższym stanom może towarzyszyć ból, który wymaga jak najszybszej interwencji dentysty.
To wciąż najczęstsza przyczyna krwawiących dziąseł. Niedokładne szczotkowanie prowadzi do odkładania się tzw. płytki nazębnej (mieszanina resztek pokarmowych i bakterii), która nieusuwana z biegiem czasu pochłania składniki mineralne ze śliny i twardnieje tworząc kamień nazębny. Bakterie znajdujące się w płytce drażnią otaczające tkanki, wywołując ich stan zapalny.
Krwawienie z dziąseł między zębami to efekt pomijania czynności jaką jest nitkowanie zębów, dzięki której pozbywamy się płytki nazębnej i resztek jedzenia z przestrzeni między zębami.
Dodatkowo na stan zapalny wpływ ma stan całego organizmu. Krwawiące dziąsła występują u cukrzyków, u osób cierpiących na białaczkę oraz w wyniku stosowania niektórych leków. Dziąsła reagują również na zaburzenia hormonalne - problemy z tarczycą, w trakcie miesiączki lub menopauzy.
Obrzmiałe, tkliwe, łatwo krwawiące dziąsła występują także w przypadku niedoborów witamin - zwłaszcza w wyniku niedoboru witaminy C (przeczytaj nasz artykuł na temat witaminy C dostępny TUTAJ)!
Stan zapalny dziąseł (zapalenie dziąseł) może przeistoczyć się w zapalenie przyzębia, czyli tzw. paradontozę. To bardzo poważny stan, ponieważ dochodzi w nim do niszczenia kości otaczającej ząb.
Objawami paradontozy są przede wszystkim rozpulchnione, nadwrażliwe i krwawiące dziąsła, odsłonięte szyjki zębowe (czasem również korzenie zębów), zwiększona ruchomość zębów.
W wyniku rozwoju choroby może dojść nawet do utraty zębów!
Przede wszystkim leczenie rozpoczynamy od wizyty u dentysty - stomatolog zbierze wywiad lekarski oraz przeprowadzi badanie jamy ustnej, by znaleźć możliwe inne przyczyny krwawienia (np. wada zgryzu).
Jednym z etapów leczenia będzie przeprowadzenie skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. W przypadku leczenia paradontozy lekarz może zalecić stosowanie specjalnych leków zawierających substancje przeciwbakteryjne lub nawet przepisać antybiotyk.
Wizyta powinna być uzupełniona o instruktaż prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej, stomatolog może zalecić również stosowanie środków dodatkowych jak różnego rodzaju płukanki.
Przede wszystkim poprawa higieny jamy ustnej (szczotkowanie min. 2 minuty ruchami wymiatającymi z użyciem miękkiej szczoteczki i pasty przeznaczonej do problemów z krwawiącymi zębami). Nie należy przerywać szczotkowania, nawet jeśli wystąpi krwawienie ponieważ najczęściej to niedokładne mycie powoduje krwawienie. Warto zaopatrzyć się również w płukankę, która zawiera substancje przeciwbakteryjne, takie jak chlorheksydyna czy triklosan.
Krwawienie można złagodzić również naparami z ziół - szałwii, rumianku, tymianku lub płukanką wykonaną z wody utlenionej (pół szklanki wody i jedna łyżka 3 proc. wody utlenionej).
Zalecane jest również stosowanie irygatorów, które dokładnie oczyszczają przestrzenie między zębami za pomocą strumienia wody (lub płukanki zawierającej substancje antybakteryjne).