Szkło powiększające
15 kwietnia 2024
Piezosurgery – precyzja i bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu
17 kwietnia 2024

Piękny uśmiech po 50-tce? Tak, to możliwe!


Wiek nie ma absolutnie żadnego znaczenia w kwestii dbałości o zdrowy i piękny uśmiech. Współczesne rozwiązania z zakresu stomatologii, ortodoncji, protetyki i implantologii są w stanie znaleźć rozwiązanie każdego schorzenia, z którym zmagają się Pacjenci w dojrzałym wieku.

Klamry nie tylko dla dzieci

Współczesne leczenie ortodontyczne nie zna granicy wieku, można je rozpocząć na każdym etapie życia - w wieku 50, 60 a nawet 70 lat. Jeśli Pacjent nie choruje na parodontozę, a kość jest w dobrym stanie - można korygować zgryz. Jakiekolwiek przeciwwskazania to zawsze kwestie indywidualne - np. specyficzne schorzenia ogólnoustrojowe, o których ortodonta prowadzący dowiaduje się z wywiadu.

Im Pacjent jest starszy, tym większą dbałość o szczegóły zaleca się w trakcie leczenia - wzmożona troska o higienę jamy ustnej oraz częstsze wizyty kontrolne to tylko niektóre z zaleceń.

Pamiętajmy, że późne leczenie ortodontyczne nie tylko wpływa na wygląd zębów, ale również na prawidłowy przebieg procesu żucia, gryzienia oraz mowy. Prawidłowo ustawiony zgryz zmniejsza ryzyko powikłań w postaci próchnicy, parodontozy czy choroby okluzyjnej zębów.

Korekta zgryzu to naturalny lifting

Naprawienie wad zgryzu znacząco wpływa na poprawę napięcia mięśniowego w okolicach twarzoczaszki. Ortolifting to sposób na pozbycie się niechcianych zmarszczek, poprawę napięcia skóry a tym samym odmłodzenie wyglądu bez użycia botoxu czy kwasu hialuronowego. Leczenie ortodontyczne może wiec z tego tytułu być szczególnie atrakcyjnym dla kobiet. I chociaż wygląd wpływa na dobre samopoczucie, to jednak równie ważne są aspektu poprawy funkcjonalnej aparatu mowy i żucia. 

Protetyka to nie tylko protezy

Nie jest prawdą, że pełny uśmiech możliwy jest do osiągnięcia wyłącznie za pomocą tzw. „sztucznej szczęki” a z tym najczęściej kojarzy się protetyka.

W praktyce jednak ta gałąź stomatologii oferuje szereg rozwiązań, które nie tylko wpłyną na estetykę uśmiechu, ale również poprawią jakość mowy i żucia.

Z biegiem lat zmienia się struktura tkanek, mogą pojawiać się przebarwienia, dziąsła mogą się podnosić.

Pacjenci 50+ często zgłaszają się do stomatologa z chęcią „odmłodzenia” uśmiechu. W zależności od indywidualnego przypadku, stomatolog może zaproponować założenie licówek lub np. wybielanie zębów czy bonding, by znacząco odświeżyć uśmiech.

Inne prace protetyczne to wymiana starych wypełnień, założenie wkładów typu inlay, onlay, overlay czy wykonanie mostów - wszystko dobrane kolorystycznie tak, by optycznie odmłodzić zęby, ale jednocześnie nie wywoływać efektu sztuczności.

Implantologia to jedno z rozwiązań

Braki zębowe uzupełniamy dziś wykorzystując implanty. Należy jednak pamiętać o tym, że leczenie implantologiczne jest leczeniem inwazyjnym przeprowadzanym w początkowej fazie przez chirurga implantologa, który w czasie zabiegu wprowadza do kości tytanowy element.

Takie leczenie poprzedzone jest serią badań kwalifikacyjnych i pogłębionym wywiadem na temat stanu zdrowia Pacjenta, przebytych chorób i zabiegów operacyjnych, chorób przewlekłych, przyjmowanych leków. Leczenie implantologiczne zawsze idzie w parze z protetycznym i chociaż może być długim procesem, to jego efekty często pozostają dożywotnie.

Synergia działania

W pracy nad projektowaniem uśmiechu dla Pacjentów 50+ najważniejsze są doświadczenie i wszechstronna wiedza medyczna, którą zapewnia interdyscyplinarny zespół specjalistów. Pacjent musi mieć pewność, że oddaje się w ręce fachowców, którzy będą w stanie zaproponować najlepsze dla niego, indywidualne rozwiązanie.